Przepisy o bezpieczeństwie produktów dotyczą sporej grupy firm. Chodzi tu nie tylko o unijnych producentów, ale także tych, którzy jedynie występują jako wytwórcy, bo umieszczają na towarze swoją nazwę lub oznaczenie. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy naprawiają lub regenerują takie produkty.
Zasad tych muszą też przestrzegać przedstawiciele wytwórców, czyli importerzy produktów spoza Unii Europejskiej, a także przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w dowolnym etapie dostarczania lub udostępniania produktu, jeśli mogą wpływać na właściwości towarów związane z ich bezpieczeństwem.
Wszystkie te podmioty przepisy traktują jako producentów i mają oni też te same obowiązki co rzeczywiści wytwórcy. Również pojęcie dystrybutora – na którego ustawa nakłada wiele obowiązków – jest szersze od potocznego rozumienia. Obejmuje bowiem przedsiębiorców uczestniczących w dowolnym etapie dostarczania lub udostępniania produktu, choć ich działalność nie wpływa na właściwości towaru związane z jego bezpieczeństwem, a więc także hurtowników i detalistów.
[srodtytul]Obowiązki firm[/srodtytul]
Przedsiębiorcy nie mogą handlować produktami, które nie są bezpieczne. Czujności firm nie może uśpić fakt, że produkt jest zgodny z odpowiednimi normami unijnymi albo krajowymi, albo zasadami określonymi w rozporządzeniach wykonawczych (np. dotyczących zabawek lub odzieży). [b]Producenci muszą też dostarczać wraz z produktem informacje w języku polskim o zagrożeniach związanych z towarem, jeśli nie są one od razu zauważalne.[/b] Trzeba też poinformować, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom.