Z wypowiedzi prawników i sądów wynikają dwie podstawy dochodzenia roszczeń od podmiotów, których klauzule umowne zostały uznane za niedozwolone. [b]Jest to możliwość żądania odszkodowania albo zwrotu świadczenia nienależnego[/b].
Choć w pozwie nie trzeba podawać podstawy prawnej, to jednak warto wiedzieć, na jakiej podstawie chce się wystąpić ze swoim roszczeniem, bo od tego zależy, co trzeba udowadniać.
Zgodnie z art. 410 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0BE4946B1283DB893760CC0A88B41311?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] świadczenie jest nienależne, jeśli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany albo np. podstawa tego świadczenia odpadła.
Czy ten przepis może być podstawą prawną starania się o zwrot pieniędzy? Jak świadczą orzecznictwo sądowe i opinie ekspertów, jest to możliwe.
– Sąd, uznając klauzule o pobieraniu podwyższonego oprocentowania za niedozwolone, orzekł, że nie było żadnego uzasadnienia pobierania wyższych kwot – mówi radca prawny Maciej Kacprzak z Poznania.