Już wkrótce będzie można korzystać z nowego świadczenia. Od 18 lipca obowiązuje ustawa z 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (DzU z 17 lipca 2020 r., poz. 1265). Nie oznacza to, że bonem można już od tej daty płacić. Trzeba poczekać, aż zostanie wdrożony.

Jak długo? Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że od 1 sierpnia informacja pojawi się na pewno na stronach internetowych: Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz ZUS. Ten dysponuje odpowiednią platformą elektroniczną. Obecnie modyfikuje ją na potrzeby bonu.

Czytaj też:

Voucher czeka na stronie ZUS

Dla kogo środki na wypoczynek

Rachunek za nocleg i nie tylkoIle i dla kogo

Bon wyniesie 500 zł na każde dziecko, ale tylko to do 18. roku życia, a na niepełnosprawne 1000 zł. Oznacza to, że jeżeli w rodzinie jest ich np. troje, każde dostanie swoje 500 zł.

Prawo do bonu nabędą także dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. Nie mają się czego obawiać rodzice dzieci, które prawa do bonu nie zdążą wykorzystać przed ukończeniem 18. roku życia. Nadal będą mogły z niego korzystać aż do wyczerpania pełnej kwoty, tj. 500 zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Bon nie będzie miał formy papierowej, a jedynie elektroniczną. Rodzic dziecka, który ma do niego prawo, otrzyma 16-cyfrowy kod, którym będzie posługiwać się, płacąc za wypoczynek.

Uwaga! Choć bon nie został jeszcze wdrożony, to już pojawili się oszuści, którzy starają się na nim zarobić. Dzwonią do wybranych osób, powołując się na Ministerstwo Rozwoju, i proponują „specjalne vouchery urlopowe” dla osób w wieku 40–80 lat. Rzekome oferty dotyczą tygodniowego pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe cztery dni (trzy dni są za darmo w ramach bonu).

Takie oferty trzeba omijać więc szerokim łukiem, bo traci się tylko pieniądze. Owszem, Senat proponował, by z bonu mogli skorzystać renciści i emeryci, ale propozycja spaliła na panewce. Sejm ją odrzucił. Bon przysługuje więc tylko dzieciom.

Wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie bonturystyczny.gov.pl i na oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon ma być ważny tylko do 31 marca 2022 r. Potem straci swoją wartość. Jeżeli jednak przed tą datą zapłaci się nim za wypoczynek, który planuje się po 31 marca 2022 r., to będzie wolno to zrobić.

Tylko polskie regiony

Bonem będzie można płacić tylko za pobyt i imprezy krajowe (więcej o tym: tekst obok). Nie będzie honorowany przy wyjazdach zagranicznych. Chodzi bowiem o to, by wesprzeć polską branżę turystyczną, która bardzo ucierpiała przez pandemię. Nie skorzysta się więc z niego, gdy planuje się np. na jednej wycieczce pobyt w Szklarskiej Porębie oraz w Pradze.

Bon jest przypisany do dziecka. Jeżeli więc na wczasy wybiera się czteroosobowa rodzina, czyli rodzie i dwójka dzieci, to mogą zapłacić bonami, ale jeżeli dzieci zostaną w domu, a do ośrodka wczasowego przyjadą sami rodzice, to już nie mają do tego prawa.

Będzie można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania całej kwoty. Przykładowo, jeśli rodzic zapłacił bonem za kolonie dziecka 450 zł, to jeszcze w przyszłości wykorzysta pozostałe 50 zł.

Jeśli natomiast usługa hotelarska przekracza wartość bonu, to brakującą sumę można będzie zapłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Rodzic zawsze może też sprawdzić, jaką jeszcze dysponuje kwotą. Wystarczy, że wejdzie na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (więcej o tym: patrz tekst obok). Następnie wybierze z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przejdzie do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”.

Uwaga! Bon to nie 500+. Nie wolno wymienić go na gotówkę ani inne środki płatnicze. Jest on natomiast wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Nie ma przy tym znaczenia, jakie zarobki mają rodzice.

Gdzie honorują

Nie wszędzie da się uregulować rachunki bonem.

Lista podmiotów, które przyjmują taką formę zapłaty, zostanie opublikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Znajdą się na niej wszyscy przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się na platformie PUE ZUS oraz świadczą i będą świadczyć usługi hotelarskie lub organizować imprezy turystyczne na terenie Polski.

Lista tych podmiotów jest uzależniona od tego, ilu przedsiębiorców zdecyduje się wziąć udział w programie. Szacuje się, że może wynieść nawet ok. 100 tys.

Na stronie POT będzie dostępna jedynie aktualna lista przedsiębiorców. Będzie można ich wyszukiwać w bazie po nazwie i miejscowości.

Uwaga! Polska Organizacja Turystyczna nie będzie ponosiła odpowiedzialności za usługi świadczone przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizacje pożytku publicznego.