Dług i roszczenia oraz ich przedawnienie

Instytucja przedawnienia ma chronić przed przeciąganiem spraw, zaniedbywaniem obowiązków i wysyłaniem nakazów zapłaty po okresie, w którym konsument nie ma już żadnych potwierdzeń dokonanych płatności lub po prostu nie pamięta, czy ich dokonał. Jednak, jeżeli roszczenie rzeczywiście istniało, to dług z nim związany także istnieje.

Publikacja: 21.03.2016 13:18

Przedawnienie roszczenia nie oznacza automatycznie anulowania długu. Warto pamiętać, że nie temu służy ta instytucja. Jeżeli więc bank, firma telekomunikacyjna, dostawca telewizji kablowej wysyła wezwanie do zapłaty za rachunek, który już się przedawnił, to istnieją dwie możliwości. Jeżeli uznajemy ten rachunek (mając świadomość, że rzeczywiście za niego nie zapłaciliśmy) to można po prostu go uregulować i sprawa będzie zamknięta. Można także odrzucić takie roszczenie, zasłaniając się właśnie przedawnieniem. Należy bowiem mieć świadomość, że firma nie będzie miała prawa wyegzekwować takiej należności.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr