Reklama
Rozwiń

Zalegasz z opłatą za media, ryzykujesz ich odcięcie

W eksmisjach obowiązuje tzw. okres ochronny od 1 listopada do 31 marca. W dostawie mediów takiego okresu nie mamy – wskazuje adwokat Filip Niemczyk z kancelarii KN Adwokaci.

Publikacja: 30.08.2022 20:57

Zalegasz z opłatą za media, ryzykujesz ich odcięcie

Foto: Adobe Stock

W związku z kryzysem energetycznym mamy wzrost cen gazu, prądu etc. W spółdzielniach i wspólnotach rosną czynsze drastycznie, a szacuje się, że pójdą jeszcze wyżej (podobnie jak opłaty za media w domach jednorodzinnych). Rodzą się więc pytania, co się stanie, kiedy ludzie przestaną płacić rachunki, bo nie będzie ich na to stać. Jakie sankcje na nich mogą spaść?

Jeśli lokator jest bezpośrednio stroną umowy z dostawcą mediów, to zaprzestanie płacenia rachunków spowoduje, że do lokalu przestanie być dostarczany prąd, gaz itp. Jeśli płatność za media stanowi część opłat ponoszonych na rzecz właściciela lokalu, to zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (art. 11 ust. 2) brak płatności za trzy pełne okresy stanowić może podstawę do wypowiedzenia przez właściciela umowy. Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu lub innej uprawniającej do korzystania z lokalu stanowić może podstawę do wytoczenia powództwa o eksmisję.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono