W związku z kryzysem energetycznym mamy wzrost cen gazu, prądu etc. W spółdzielniach i wspólnotach rosną czynsze drastycznie, a szacuje się, że pójdą jeszcze wyżej (podobnie jak opłaty za media w domach jednorodzinnych). Rodzą się więc pytania, co się stanie, kiedy ludzie przestaną płacić rachunki, bo nie będzie ich na to stać. Jakie sankcje na nich mogą spaść?
Jeśli lokator jest bezpośrednio stroną umowy z dostawcą mediów, to zaprzestanie płacenia rachunków spowoduje, że do lokalu przestanie być dostarczany prąd, gaz itp. Jeśli płatność za media stanowi część opłat ponoszonych na rzecz właściciela lokalu, to zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (art. 11 ust. 2) brak płatności za trzy pełne okresy stanowić może podstawę do wypowiedzenia przez właściciela umowy. Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu lub innej uprawniającej do korzystania z lokalu stanowić może podstawę do wytoczenia powództwa o eksmisję.
Czytaj więcej
Konsumenci nie są bezbronni wobec wzrostu cen mediów, ale uprawnienia do zalegania nie mają.
A kiedy spółdzielnia lub zakład energetyczny może odciąć gaz, prąd? Czy pora roku ma znaczenie?
O okolicznościach, w których może nastąpić odcięcie dostaw prądu lub gazu do lokalu, decyduje treść umowy z zakładem energetycznym. Zazwyczaj wystarczy kilkumiesięczna zaległość i brak reakcji na wezwania do zapłaty. W eksmisjach obowiązuje tzw. okres ochronny od 1 listopada do 31 marca, kiedy nie można prowadzić czynności eksmisyjnych. Takiego okresu nie ma dla dostaw mediów.