W środę Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie podwyższyła stopy procentowe aż o 1 pkt proc. Była to już jej siódma podwyżka z rzędu, a zarazem największa od 2000 r. Teraz główna stopa referencyjna będzie wynosić 4,5 proc. i jest to poziom niewidziany od 2012 r.
Na tym podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie rat kredytów, najprawdopodobniej się nie skończą. Uczestnicy prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszego analityka makroekonomicznego roku, prognozują bowiem wzrost głównej stopy referencyjnej nawet do 6 proc.
Czytaj więcej
Spadek tempa wzrostu PKB Polski do 3 proc., wzrost cen o niespełna 11 proc., a stopy procentowe NBP na poziomie 6 proc. – takie są uśrednione prognozy uczestników prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszego analityka makroekonomicznego roku. Ale pesymiści widzą w niedalekiej przyszłości stagnację gospodarki, dwucyfrową inflację również w 2023 r., a stopy procentowe na poziomie 8 proc.
Resort finansów wydał w czwartek komunikat, w którym przypomina o możliwości uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Jak podkreśla MF, rozwiązania FWK skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia).