Producenci i dystrybutorzy muszą zapewniać bezpieczeństwo dostarczanych unijnym konsumentom towarów. Z roku na rok rośnie jednak liczba zgłoszeń niebezpiecznych towarów kierowanych przez krajowe urzędy do Komisji Europejskiej. W systemie Rapex od sześciu lat sprawuje ona nadzór nad produktami, których użytkowanie może rodzić ryzyko dla zdrowia, a nawet życia.
Ukazał się raport KE przedstawiający liczbę i rodzaje zgłoszonych produktów.
- Zabawki, odzież i tekstylia były w 2009 r. przedmiotem 51 proc. zgłoszeń w systemie Rapex. Polska dokonała 6 proc. powiadomień. To połowa informacji przekazanych przez najbardziej aktywną w zgłoszeniach Hiszpanię - informuje Julia BonderLeBerre, prawnik w kancelarii Baker&McKenzie.
- Wśród polskich notyfikacji w 2009 r. znajdowały się zabawki, pojazdy mechaniczne, artykuły elektryczne, odzież, rowery, zapalniczki. Były także opony, gaśnica, fajka do nurkowania czy grill ogrodowy - wylicza Aleksandra Kurzyna-Warczakoska, radca prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedzialna za Polski Punkt Kontaktowy Rapeksu.
Dodaje, że odzież i obuwie wyparły z czołówki statystyki urządzenia elektryczne, które uprzednio plasowały się w pierwszej trójce, a na początku istnienia systemu były najczęściej notyfikowane.