USTAWA ANTYSPREADOWA: Spready poszły w dół

Rozpoczęła się międzybankowa walka antyspreadowa. W pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów przeciętny spread w bankach wynosi 6 proc.

Publikacja: 26.08.2011 13:15

USTAWA ANTYSPREADOWA: Spready poszły w dół

Foto: www.sxc.hu

To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Szacuje się że około 700 tysięcy rodaków spłaca kredyty we franku szwajcarskim. Teoretycznie kupując tańszego franka można zaoszczędzić około 400 złotych na jednej racie kredytu. Rocznie w kieszeni kredytobiorcy mogłoby zostać nawet do 5 tys. zł.

Banki już grają spreadami

Średnia różnica w kursie kupna i sprzedaży franka sięgała w polskich bankach od około 10 do nawet blisko 30 groszy. Tak więc wysokość spreadu, zależnie od banku wahała się od około 5 do nawet 15 proc. Średni spread dotychczas wynosił to około 7 proc. Dziś wynosi srednio 6 proc.

Obowiązująca od dziś ustawa antyspreadowa pozwala na znaczne ułatwienia i powinna ulżyć kieszeniom zadłużonych. Co prawda kredytobiorca już wcześniej mógł spłacać raty kredytu walutą bezpośrednio kupioną np. w kantorze, ale banki utrudniały mu takie regulowanie zadłużenia.

Według nowych przepisów, bank nie będzie mógł zażądać dodatkowych opłat czy prowizji, a aneksy do zawartych już umów będą bezpłatne. Zmiany obejmą nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy.

Co istotne klient nie będzie musiał uprzedzać banku, o tym, że zamierza na przykład spłacić ratę w okienku, walutą kupioną na przykład w kantorze.

Każda nowa umowa kredytowa będzie musiała zawierać wartość spreadu (minimalna i maksymalna marża banku), z którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę. Chodzi o to, aby klient przed podpisaniem umowy mógł porównać, również pod tym kontem, oferty wielu banków. Zamieszczanie informacji o widełkach spreadowych nie dotyczy jednak umów już zawartych.

Bezpłatne subkonto walutowe

Tym klientom, którzy dziś dokonują spłat w walucie polskiej, bank PKO BP proponuje  zawarcie aneksu do umowy kredytu, na mocy którego bank otworzy bezpłatny rachunek walutowy przeznaczony do obsługi kredytu, który klient będzie mógł zasilać w formie wpłat gotówkowych lub przelewów. Z rachunku tego bank będzie pobierał środki pieniężne na spłatę rat.

Ponadto aneks określi zasady ustalania kursów wymiany walut, stosowanych m.in. do rozliczania wypłat i spłat kredytu walutowego dokonywanych w złotych.

Bez PIT od zysku na spreadzie

Zgodnie z prawem, dochody z handlu walutami są opodatkowane. Dotyczy to także tych, którzy nie zajmują się nim w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zarówno dochód jak i stratę muszą wpisać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Na szczęście wszyscy kredytobiorcy zadłużeni w walutach, szukający ich tańszego źródła, nie muszą obawiać się domiaru. W przypadku spłaty kredytu w walucie obcej, fakt nabycia takiej waluty po kursie niższym niż określony przez bank udzielający kredytu jest obojętny podatkowo.

 

To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Szacuje się że około 700 tysięcy rodaków spłaca kredyty we franku szwajcarskim. Teoretycznie kupując tańszego franka można zaoszczędzić około 400 złotych na jednej racie kredytu. Rocznie w kieszeni kredytobiorcy mogłoby zostać nawet do 5 tys. zł.

Banki już grają spreadami

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem