Sejm przegłosował w piątek nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim. Wprowadza ona nowe reguły obliczania rzeczywistej rocznej stopy jego oprocentowania.
Obliguje nas do tego unijna dyrektywa. Jej celem jest ujednolicenie obliczania stopy w całej Wspólnocie. Dzięki temu konsumenci będą mogli porównać oferty kredytodawców z różnych krajów UE.
– Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest podstawową wartością, jaką konsumenci porównują, sprawdzając, która oferta na rynku jest dla nich najkorzystniejsza – mówił podczas dyskusji w Sejmie Jarosław Król, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Dyrektywa, a w ślad za nią polska ustawa o kredycie konsumenckim zawierają specjalny algorytm pokazujący, w jaki sposób rzeczywistą roczną stopę oprocentowania należy obliczyć – podkreślał.
Wyjaśniał, że w tym celu przepisy wprowadzają pewną fikcję prawną – po to, żeby obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, przyjmuje się np., że tego kredytu udziela się na jeden rok, mimo że faktycznie bank udziela go na inny czas.
Zgodnie z unijną dyrektywą zmiany powinny zostać wprowadzone do końca tego roku. Projekt zakłada, zgodnie z tymi wytycznymi, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r.