Opłata interchange: Płatności kartą będą tańsze po nowelizacji ustawy o usługach płatniczych

Sejm znowelizował ustawę o usługach płatniczych. Nowe przepisy stanowią, że od nowego roku oplata interchange związana m. in. z płatnością kartą będzie wynosić do 0,5%.

Publikacja: 03.09.2013 18:21

Znowelizowane przepisy o wysokości opłaty interchange mogą oznaczać tańsze zakupy

Znowelizowane przepisy o wysokości opłaty interchange mogą oznaczać tańsze zakupy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Posłowie jednogłośnie, w liczbie 439 przyjęli zmiany w ustawie o usługach płatniczych.

Tańsze zakupy?

Niższa prowizja za przeprowadzenie transakcji może oznaczać, że za zakupy zapłacimy mniej. Związane jest to z tym, że kosztem intercharge obciążone są sklepy umożliwiające płatność przy pomocy karty lub zbliżeniowo. Należność ta jest pobierana od każdej płatności bez względu na wartość.

Opłata interhange w Polsce to średnio

1,3%

wartości transakcji

W związku z tym w wielu sklepach stosowane są niezgodne z prawem praktyki. Klienci informowani są o tym, że płatności kartą przyjmowane są od pewnej kwoty. Inni sprzedawcy aby nie tracić na opłacie rezygnują z takich operacji lub podwyższają ceny produktów.

Wysokość stawki

Opłata interchange w Polsce jest wysoka. Obecnie stanowi średnio 1,3 % od wartości transakcji i jest jedna z wyższych w Europie. Średnia w Unii Europejskiej to 0,7%.

Opłaty powinny być kształtowane poprzez konkurencje rynkową VISA i Mastercard. Inicjatywę obniżenia stawki podjął Narodowy Bank Polski powołując do tego specjalny zespół, który miał wspomóc samoregulację między firmami.

Co przyniesie nowelizacja?

Zgodnie z nowelą ustawy o usługach płatniczych od 2014 roku opłata interchange nie będzie mogła być wyższa od 0,5% wartości dokonywanej transakcji.

Wiceprzewodniczący komisji Jakub Szulc decyzja o obniżeniu prowizji za transakcje kartami będzie korzystna zarówno dla klientów jak i przedsiębiorców. Poseł przewiduje, że nie tylko ceny w sklepach powinny ulec obniżce. Nowelizacja zdaniem wiceprzewodniczącego ma realne szanse przyczynić się do rozwoju transakcji bezgotówkowych w Polsce.

Od 1 stycznia 2014 roku prowizja za transakcje interchange będzie wynosić maksymalnie 0,5 %

Ustawa wchodząca w życie z pierwszym dniem 2014 r. nie obejmie obniżoną stawką jednak nowych organizacji karowych. Oznacza to, że wchodzące na rynek firmy takie jak VISA czy Mastercard przez pierwsze 3 lata prowadzenia działalności nie będą podlegały znowelizowanym przepisom.

Od wejścia w życie nowych przepisów organizacje kartowe, banki, które wydają karty oraz agenci rozliczeniowi będą mieli pół roku na zmianę umów.

Ustawa w związku z przeprowadzonymi zmianami nakłada na organizacje kartowe obowiązek upubliczniania informacji o stawkach opłat stanowiących ich przychody.

Polska jest trzecim po Stanach Zjednoczonych i Australii krajem, który zdecydował się uregulować stawkę opłaty interchange ustawowo.

Etap legislacyjny: Ustawa po drugim czytaniu trafiła do Senatu

Posłowie jednogłośnie, w liczbie 439 przyjęli zmiany w ustawie o usługach płatniczych.

Tańsze zakupy?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem