W związku z tym w wielu sklepach stosowane są niezgodne z prawem praktyki. Klienci informowani są o tym, że płatności kartą przyjmowane są od pewnej kwoty. Inni sprzedawcy aby nie tracić na opłacie rezygnują z takich operacji lub podwyższają ceny produktów.
Wysokość stawki
Opłata interchange w Polsce jest wysoka. Obecnie stanowi średnio 1,3 % od wartości transakcji i jest jedna z wyższych w Europie. Średnia w Unii Europejskiej to 0,7%.
Opłaty powinny być kształtowane poprzez konkurencje rynkową VISA i Mastercard. Inicjatywę obniżenia stawki podjął Narodowy Bank Polski powołując do tego specjalny zespół, który miał wspomóc samoregulację między firmami.
Co przyniesie nowelizacja?
Zgodnie z nowelą ustawy o usługach płatniczych od 2014 roku opłata interchange nie będzie mogła być wyższa od 0,5% wartości dokonywanej transakcji.
Wiceprzewodniczący komisji Jakub Szulc decyzja o obniżeniu prowizji za transakcje kartami będzie korzystna zarówno dla klientów jak i przedsiębiorców. Poseł przewiduje, że nie tylko ceny w sklepach powinny ulec obniżce. Nowelizacja zdaniem wiceprzewodniczącego ma realne szanse przyczynić się do rozwoju transakcji bezgotówkowych w Polsce.
Od 1 stycznia 2014 roku prowizja za transakcje interchange będzie wynosić maksymalnie 0,5 %