Reklama
Rozwiń

Ochrona konsumenta w nowej ustawie

24 kwietnia 2015 r. na Uniwersytecie Wrocławskim młodzi naukowcy będą dyskutować o tym, w jaki sposób zmieniły się prawa konsumenta po wejściu w życie nowelizacji ustawy o prawach konsumenta, jaki jest obecnie zakres odpowiedzialności przedsiębiorców oraz co przyniosą najbliższe lata w tej dziedzinie. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 30.03.2015 16:40

Ochrona konsumenta w nowej ustawie

Foto: 123RF

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta, która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku, ma ogromne znaczenie dla zwykłych uczestników obrotu. Niewiele jest dziedzin prawa, które aż w tak wyraźny i rzeczywisty sposób dotykają tzw. zwykłych obywateli, determinując podejmowane przez nich codzienne czynności oraz ich skutki.O tym, w jaki sposób zmieniły się prawa konsumenta po wejściu w życie nowelizacji, jaki obecne jest zakres odpowiedzialności przedsiębiorców oraz co przyniosą najbliższe lata w tej dziedzinie dyskutować będą młodzi naukowcy na Uniwersytecie Wrocławskim już 24 kwietnia 2015 r.

Celem Konferencji jest przybliżenie najnowszych zmian w prawie konsumenckim wprowadzonych szeroko komentowaną Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, omówienie ich wpływu na specyfikę obrotu konsumenckiego oraz sprzeczności powstałych wskutek ingerencji nowej regulacji w różne sfery stosunków prawnych z udziałem konsumentów. Nowa ustawa konsumencka, która weszła w życie 25 grudnia 2014 r. po półrocznym vacatio legis, stanowi efekt działań ustawodawcy w kierunku transpozycji do wewnętrznego porządku prawnego regulacji podjętych przez Unię Europejską.

Mimo tak długiego okresu wdrożeniowego, regulacja nadal budzi poważne wątpliwości, zasługujące na naukową dyskusję oraz wnikliwą analizę. Wymianę poglądów umożliwi organizowana przez młodych naukowców Konferencja, kierowana do szerokiego grona słuchaczy oraz pozwalająca na poszerzenie wiedzy z zakresu szeroko pojętego obrotu konsumenckiego. Zważywszy na rozległy zakres zmian wprowadzonych ww. ustawą, a także kwestię ich zgodności z dotychczas obowiązującymi aktami prawa, organizatorzy pozostawiają pole do rozważań, sugerując m.in. podejmowanie zagadnień problematycznych i interdyscyplinarnych.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy Studenckiego Koła Naukowego Blok Prawa Komputerowego, działającego przy Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej oraz Koła Naukowego Prawa Gospodarczego i Handlowego, działającego przy Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezes UKE Magdalena Gaj; Koordynator Krajowy ds. Informatyzacja prof. dr hab. Jacek Gołaczyński; JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marek Bojarski; Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Włodzimierz Gromski.

Więcej informacji na temat konferencji oraz formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na stronie wydarzenia.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono