Syrta została zajęta przez siły wierne marszałkowi Chalifie Haftarowi, który od kwietnia 2019 roku prowadzi ofensywę przeciwko władzom w Trypolisie - informuje Reuters. 

Jak podaje Reuters oddziały wierne rządowi wycofały się z Syrty, by uniknąć rozlewu krwi.

Haftar od kwietnia prowadzi ofensywę, której celem jest zajęcie Trypolisu - czyli siedziby uznawanego przez społeczność międzynarodową Rządu Porozumienia Narodowego. Haftar związany jest z konkurencyjnym wobec rządu ośrodkiem władzy, który kontroluje wschodnią część Syrii.

Syrta jest miastem ważnym strategicznie - przebiegają przez nią szlaki zaopatrzenia dla wschodniej, zachodniej i południowej Libii.

Sukcesy Libijskiej Armii Narodowej Haftara mają miejsce w momencie, gdy Turcja przygotowuje się do wysłania wojska do Libii, w celu wsparcia rządu w Trypolisie.

Siły Ochrony Syrty, wierne rządowi w Trypolisie poinformowały, że wycofały się z miasta i obecnie oczekują na dalsze rozkazy. - Nasze siły zachowują pełną zdolność bojową i nasze wycofanie się z Syrty nie jest końcem - podkreślił rzecznik formacji.

Tymczasem Libijska Armia Narodowa poinformowała, że zajęła Syrtę w poniedziałek w wyniku szybkiej ofensywy poprzedzonej atakami powietrznymi.

Syrta była kontrolowana przez siły rządowe od 2016 roku, czyli od czasu wyparcia z miasta dżihadystów z Daesh z pomocą wspierającego działania libijskiej armii lotnictwa USA.

Siły Ochrony Syrty zapewniają, że opuściły miasto, by uniknąć rozlewu krwi wśród cywilów. Syrta jest zamieszkiwana przez ok. 120 tys. osób.

Libijska Armia Narodowa Haftara ma być wspierana przez ZEA, Jordanię i Egipt, a także Rosję.