Od 2015 roku w Jemenie trwa wojna domowa.
– W starciach zginęło 100 tys. osób, kolejnych 130 tys. zmarło w wyniku głodu i chorób. Na przełomie kwietnia i maja kraj ponownie nawiedziły powodzie. Szacuje się, że dotkniętych ich skutkami zostało ponad 20 tys. osób. Jemeńczyków dziesiątkuje nie tylko występujący na całym świecie COVID-19, ale i powracająca falami od 2016 r. epidemia cholery, szczególnie groźnej dla dzieci poniżej piątego roku życia – wylicza Tomasz Kania, kierujący misją Caritas Polska w Jemenie.
Dlatego ośrodek zdrowia w Al-Qalu'a, jeden z czterech w Jemenie wspieranych przez Caritas Polska, jest dla Jemeńczyków jedną z niewielu szans na uzyskanie pomocy medycznej.
Placówka świadczy porady położnicze, ginekologiczne, pediatryczne, opiekę nad kobietami podczas ciąży oraz nad matkami i noworodkami po porodach, szczepienia i leczenie niedożywienia wśród dzieci.
Rejon obsługiwany przez ośrodek w Al-Qalu’a zamieszkuje blisko 12,5 tys. osób. Pomimo świadczenia pomocy dla dużej liczby okolicznych mieszkańców, ośrodek zdrowia nie jest wspierany przez rząd ani inne organizacje poza Caritas Polska. Funkcjonuje przede wszystkim dzięki zaangażowaniu niewielkiego zespołu.