Od 2015 roku w Jemenie trwa wojna domowa.

– W starciach zginęło 100 tys. osób, kolejnych 130 tys. zmarło w wyniku głodu i chorób. Na przełomie kwietnia i maja kraj ponownie nawiedziły powodzie. Szacuje się, że dotkniętych ich skutkami zostało ponad 20 tys. osób. Jemeńczyków dziesiątkuje nie tylko występujący na całym świecie COVID-19, ale i powracająca falami od 2016 r. epidemia cholery, szczególnie groźnej dla dzieci poniżej piątego roku życia – wylicza Tomasz Kania, kierujący misją Caritas Polska w Jemenie.

Dlatego ośrodek zdrowia w Al-Qalu'a, jeden z czterech w Jemenie wspieranych przez Caritas Polska, jest dla Jemeńczyków jedną z niewielu szans na uzyskanie pomocy medycznej.

Placówka świadczy porady położnicze, ginekologiczne, pediatryczne, opiekę  nad kobietami podczas ciąży oraz nad matkami i noworodkami po porodach, szczepienia i leczenie niedożywienia wśród dzieci.

Rejon obsługiwany przez ośrodek w Al-Qalu’a zamieszkuje blisko 12,5 tys. osób. Pomimo świadczenia pomocy dla dużej liczby okolicznych mieszkańców, ośrodek zdrowia nie jest wspierany przez rząd ani inne organizacje poza Caritas Polska. Funkcjonuje przede wszystkim dzięki zaangażowaniu niewielkiego zespołu.

Ono  jednak nie zapewni środkowi odpowiednich środków na kupno niezbędnych leków, sprzętu czy na remont zniszczonych obiektów.

- Pomimo starań dyrektor poradni, dr Rifaat, która zabiega o pozyskanie leków od darczyńców czy dostawców w ramach pomocy ośrodkowi, często nie udaje się zapewnić nawet najbardziej podstawowych artykułów medycznych i lekarstw, które można by wydać pacjentom – alarmuje Rasza al-Qadi,koordynatorka projektu Caritas Polska w Jemenie.

- Oprócz wydatków na niezbędne remonty zniszczonych obiektów, doprowadzenie do nich wody i wyposażenie w sprzęt, ważną pozycją w naszym budżecie są koszty zakupu medykamentów – potwierdza Tomasz Kania i apeluje o dalsze wsparcie. – Bez pomocy polskich darczyńców nie dalibyśmy rady.

Metody, jakimi można wspomóc placówkę w Jemenie, opisane są na stronie caritas.pl/Jemen.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ