Prezydent oświadczył, że referendum ws. połączenia Krymu z Federacją Rosyjską, wyznaczone przez krymski parlament na 16 marca, byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego. Zaakcentował, że wszelkie decyzje w sprawie Krymu powinny zapadać z udziałem rządu Ukrainy.
18:52
Interpol poinformował o otrzymaniu od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.
18:49
W godzinach nocnych na zajętym przez Rosję Krymie może dojść do próby przejęcia przez Rosjan kontroli nad należącymi do Ukrainy jednostkami wojskowymi - przekazało PAP wiarygodne źródło z kręgów dyplomatycznych.
18:43
Do Polski ma przylecieć 12 samolotów wielozadaniowych F-16 i 300 żołnierzy personelu technicznego - poinformował w czwartek szef MON Tomasz Siemoniak na wspólnej konferencji prasowej z ambasadorem USA Stephenem Mullem. Mamy nadzieję, że stanie się to w przyszłym tygodniu - dodał Mull.
- Ten trudny czas wymaga od sojuszników potwierdzenia, że gwarancje bezpieczeństwa są aktualne. Najlepszy sposób to zacieśnianie współpracy wojskowej - powiedział Mull. Dodał, że trzeba się zastanowić nad sposobami nacisku na Rosję, by powróciła do współpracy w ramach OBWE.
18:40
Komentarz Jędrzeja Bieleckiego
18:38
Brytyjski premier David Cameron oświadczył w Brukseli po nadzwyczajnym szczycie UE, że swymi działaniami wobec Ukrainy Rosja dopuściła się rażącego naruszenia prawa międzynarodowego.
Podkreślił, że UE rozważy "daleko idące posunięcia", jeśli Rosja podejmie kolejne działania, mające na celu zdestabilizowanie Ukrainy. Zaakcentował, że po rosyjskiej interwencji na Ukrainie relacje z Rosją nie mogą być takie, jakby nic się nie stało.
18:25
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli, że Unia sięgnie po sankcje wizowe i zamrażanie aktywów, jeśli Rosja nie przystanie na polityczny dialog w sprawie Ukrainy.
Merkel wyraziła też przekonanie, że decyzja krymskiego parlamentu w sprawie referendum dotyczącego połączenia Krymu z Federacją Rosyjską jest nielegalna. Kanclerz ostrzegła, że jeśli Moskwa będzie nadal podejmować działania destabilizujące, takie jak akcje militarne na ukraińskim Półwyspie Krymskim, dojdzie do daleko idącej zmiany w stosunkach UE z Rosją. Dodała, że w grę wchodzą także konsekwencje gospodarcze.
18:24
Szczyt w Brukseli miał burzliwy i dramatyczny przebieg ze względu na sytuację na Krymie oraz zapowiedź wprowadzenia przez USA sankcji wobec Rosji - powiedział premier Donald Tusk.
Szef polskiego rządu przypomniał, że w spotkaniu przywódców państw członkowskich UE wziął udział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, którego wystąpienie uznał za jeden z kluczowych momentów szczytu.
Tusk powiedział dziennikarzom, że zaproponował podczas obrad szczytu, by UE pilnie podpisała umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. "Po apelu premiera Ukrainy coraz więcej przywódców państw UE zaczęło skłaniać się ku temu scenariuszowi" - zaznaczył premier.
18:06
Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie Paweł Gubariow został w czwartek aresztowany w jego domu w Doniecku - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.
18:03
Unia Europejska zawiesza rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po nadzwyczajnym szczycie Unii, zwołanym w związku z kryzysem na Krymie.
Dodał, że jeśli sytuacja się nie poprawi, Unia gotowa jest do podjęcia dalszych kroków, w tym zamrożenia aktywów, sankcji wizowych i odwołania szczytu UE-Rosja.
- Każda kolejna próba destabilizacji na Ukrainie doprowadzi do poważnych i dalekosiężnych konsekwencji, w tym dotyczących szeroko pojętych sfer gospodarki - powiedział Van Rompuy.
18:02
Na portalu społecznościowym Vkontakte powstała grupa rekrutująca Rosjan do wyjazdu na wschodnią Ukrainę do walki z Ukraińcami - podaje BBC.
17:43
Premier Donald Tusk krótko skomentował zakończony Szczyt UE w Brukseli.
Duży krok w dobrą stronę.
17:41
Rosyjskie wojska, które od tygodnia zajmują należący do Ukrainy Krym, oraz miejscowa ludność prorosyjska nie żądają już od żołnierzy armii ukraińskiej złożenia przysięgi na wierność władzom krymskiej Autonomii, lecz próbują ich przekupić.
"Za przejście na ich stronę proponują nam mieszkania w Sewastopolu i awanse" - powiedział w czwartek dziennikarzom pułkownik Julij Mamczur, szef Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego sił zbrojnych Ukrainy, którym podlega kontrolowane dziś przez Rosjan lotnisko wojskowe w Belbeku. Sewastopol to główna baza stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
16:56
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w Brukseli, że jego kraj nie omawia członkostwa w NATO. Po rozmowach z szefem NATO Andersem Foghiem Rasmussenem Jaceniuk zapewnił, że Kijów chce rozwiązać kryzys środkami pokojowymi.
16:47
W Symferopolu zbierane są podpisy pod petycją o pozostawieniu pomnika Lenina
16:28
Prezydent Syrii Baszar el-Asad - podaje z Damaszku agencja EFE - "ogłosił w czwartek poparcie dla swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina" w związku z jego działaniami wobec Ukrainy.
W depeszy wysłanej do sojusznika Asad wyraził mu uznanie za wysiłki "podjęte w celu przywrócenia bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie, przeciwdziałanie próbom zamachu stanu przeciwko demokracji".
Asad napisał też w depeszy, że polityka Putina "jest oparta na poszanowaniu prawa międzynarodowego i celów ONZ i stanowi gwarancję dla wszystkich narodów".
16:26
Szef MON Tomasz Siemoniak ocenił, że niewpuszczenie wojskowych obserwatorów OBWE na Krym świadczy o tym, że tamtejsze władze nie chcą pokazać, co tam się dzieje.
Zdaniem Siemoniaka, "społeczność międzynarodowa będzie wyciągała z tego wnioski".
W czwartek Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że misja wojskowych obserwatorów OBWE, która znajduje się już przy wjeździe na Krym, na razie nie może dostać się na półwysep. Informację tę potwierdził w Warszawie szef MON Tomasz Siemoniak.
16:06
Rosyjska samoobrona zablokowała w Sewastopolu helikopter służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy, którym przylecieli na opanowany przez Rosjan Krym dziennikarze ukraińskich mediów z Kijowa.
Niektórzy z nich zostali pobici, gdy próbowali wejść do znajdującej się w mieście i pikietowanej przez samoobronę siedzibę dowództwa ukraińskiej marynarki wojennej.
15:40
Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius powiedział w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Fabius uczestniczy w konferencji na temat Libii i rozmawia też o Ukrainie.
Minister Fabius komentując inicjatywę parlamentu Krymu w sprawie przyłączenia się do Rosji oświadczył: "Jeśli jakiś region jakiegoś kraju postanawia, wbrew swojej konstytucji, przyłączyć się do innego państwa, które zachęca go do tego, oznacza to, iż nie ma już pokoju międzynarodowego ani pewnych granic".
15:33
- Niestety skuteczność tego amerykańskiego kroku jest bardzo niewielka, ma właściwie charakter symboliczny, gdyż dolegliwość takiego działania jest bardzo znikoma, a skutki - iluzoryczne. Ogólnie rzecz biorąc Stany Zjednoczone - zarówno decydując się na tego rodzaju sankcje, jak i przeznaczając stosunkowo niewielką kwotę na rzecz Ukrainy pokazują, że ich zainteresowanie i przejęcie tym regionem jest raczej nieduże - mówi o ogłoszonych przez USA sankcjach wobec osób i instytucji odpowiedzialnych za podważanie demokracji na Ukrainie zastępca dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie dr Andrzej Gil
15:28
Decyzja o wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej obowiązuje od chwili jej przyjęcia, a referendum potrzebne jest jedynie dla jej potwierdzenia - powiedział wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew.
Temirgalijew, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, oświadczył, że rosyjskie siły zbrojne są jedynymi prawowitymi na terytorium Półwyspu Krymskiego, a siły zbrojne krajów trzecich będą traktowane jako "okupacyjne".
Według wicepremiera ukraińskie wojska będą mogły złożyć nową przysięgę albo umożliwiony im będzie bezpieczny wyjazd z Krymu.
- Jestem przekonany, że Federacja Rosyjska przyjmie wniosek Krymu i Krym stanie się członkiem Federacji Rosyjskiej - oświadczył Temirgalijew na konferencji prasowej w Symferopolu.
15:12
Ukraiński rząd w Kijowie musi być stroną w każdej decyzji na temat przyszłości Krymu - powiedział agencji Reutera wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.
- Jeśli chodzi o referendum, które zapowiedziano, to Stany Zjednoczone uważają, że decyzje w sprawie Krymu (...) muszą być podejmowane z udziałem rządu w Kijowie - cytuje Reuters owego przedstawiciela administracji USA.
14:51
W Brukseli rozpoczęła się konferencja premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka.
Jaceniuk: Jesteśmy zdeterminowani jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową z UE. Decyzja władz Krymu jest nielegalna. Krym był, jest i będzie częścią Ukrainy. Czytaj więcej
14:42
Proponuję pilne podpisanie umowy stowarzyszeniowej - pisze na Twitterze premier Donald Tusk.
Proponuję pilne podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Jest szansa. Ale opór może być silny.
— Donald Tusk (@premiertusk) marzec 6, 2014
14:40
Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, aby kontynuować rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Dyplomaci spotkali się przy okazji odbywającej się w Rzymie konferencji przyjaciół Libii.
14:28
Medżlis (parlament) Tatarów krymskich zaapelował do mieszkańców półwyspu o zbojkotowanie ogólnokrymskiego referendum wyznaczonego na 16 marca - poinformował przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.
14:03
Władze Krymu są nielegalne i podejmują decyzje trzymane na muszce karabinów - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.
Turczynow podkreślił, że Siergiej Aksjonow jest nielegalnym premierem Krymu, gdyż kandydatury na stanowisko premiera tej autonomii powinien przedstawiać prezydent Ukrainy.
P.o. prezydenta ma jeszcze dziś wydać oświadczenie w sprawie Krymu, którego parlament opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej.
13:47
Prezydent Barack Obama nałożył sankcje na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie demokracji na Ukrainie. Zakazy wizowe dotyczą zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich wysokich rangą urzędników i innych osób.
Biały Dom: Obama podpisał sankcje wizowe przeciwko niektórym Rosjanom i mieszkańcom Krymu.
— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) marzec 6, 2014
Biały Dom poinformował, że nakłada ograniczenia wizowe na Rosjan i mieszkańców Krymu, którzy - jak napisano - "zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".
USA są gotowe rozważyć dodatkowe kroki w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie.
13:36
Kreml ewidentnie zdecydował, że obecny rok będzie zerowym rokiem wielkiego powrotu imperium rosyjskiego. Premier Rosji właśnie ogłosił jego kolejny element - pisze Bartosz Węglarczyk. Czytaj komentarz.
13:22
40-osobowa misja wojskowych obserwatorów OBWE, która znajduje się już przy wjeździe na Krym, na razie nie może dostać się na półwysep – poinformował agencję Interfax-Ukraina przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy.
12:58
Parlament Krymu za przyłączeniem do Rosji. Czytaj podsumowanie.
12:52
Jak donosi reporterka radia TOK FM Agnieszka Lichnerowicz do budynku parlamentu w Symferopolu próbowały wedrzeć się aktywistki FEMEN. Zostały spacyfikowane bardzo brutalnie.
12:50
Sytuacja na Krymie jest napięta, ale nie stwierdzono faktów ograniczania tam praw mniejszości – podkreślili na konferencji prasowej w Kijowie obserwatorzy OBWE po wizycie w Autonomicznej Republice Krymu.
12:46
Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej omówiła sytuację na Ukrainie, z uwzględnieniem decyzji podjętych w tym dniu przez parlament Autonomicznej Republiki Krymu - poinformował sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.
12:31
Premier Donald Tusk wziął udział przed szczytem w posiedzeniu przedstawicieli państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiał też z liderami Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Niemiec - krajami, które wczoraj spotkały się w Paryżu i starają się o odnowienie dialogu ukraińsko-rosyjskiego.
Tusk, Merkel, Hollande, Cameron, Renzi: reakcja na wydarzenia na Ukrainie musi być stanowcza.
12:29
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej (czyli niższa izba rosyjskiego parlamentu) będzie głosować nad ustawą o przyłączeniu Krymu w przyszłym tygodniu - informuje agencja UNIAN.
12:05
W Brukseli rozpoczęło się spotkanie przywódców krajów UE poświęcone sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowych na Krymie. Przywódcy mają zastanowić się nad odpowiedzią na działania Rosji, w tym nad ew. sankcjami, podkreślali też konieczność dialogu.
11:58
Przed rozpoczynającym się szczytem UE francuski prezydent Francois Hollande opowiedział się za wywarciem na Rosję presji, aby doszło do deeskalacji konfliktu na Ukrainie. W ten sposób będzie można zmusić Moskwę do kontynuowania mediacji - dodał.
11:53
Rosja próbuje zmienić wytyczone po drugiej wojnie światowej granice w Europie - powiedziała przed szczytem UE w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Spotkanie przywódców poświęcone jest sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom wojskowym na Krymie.
11:24
Do 100 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników poprzednich władz Ukrainy z milicją – poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
„W kijowskiej klinice miejskiej nr 12 zmarł 5 marca 2014 roku człowiek, który był leczony od 28 lutego" – napisano w oświadczeniu oblikowanym na stronie internetowej resortu.
11:07
Parlament Krymu jednomyślnie opowiedział się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej.
Agencja Interfax-Ukraina pisze, że parlament w Symferopolu zwrócił się do prezydenta i parlamentu Federacji Rosyjskiej z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.
11:06
Referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii Krymu przyspieszone. Odbędzie się 16 marca - poinformował wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.
Na referendum w sprawie zwiększenia pełnomocnictw autonomii Krymu postawione zostaną dwa pytania: o ewentualnym wejściu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej i przywróceniu konstytucji Krymu z 1992 roku.
Data planowanego referendum była już kilkakrotnie zmieniana. Początkowo deputowani krymskiego parlamentu zdecydowali, że plebiscyt odbędzie się 25 maja. Kilka dni temu zdecydowano o jego przyspieszeniu - na 30 czerwca; sygnalizowano, że termin może zostać jeszcze przyspieszony.
10:56
Na poligonie Kapustin Jar, w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego na południu Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej - informuje agencja Interfax.
Według rosyjskiej agencji, są to największe takie ćwiczenia w historii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Uczestniczy w nich około 3,5 tys. wojskowych zajmujących się obroną powietrzną, tj. przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Na poligon ściągnięto ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.
Ćwiczenia potrwają miesiąc i zakończą się strzelaniem do różnych celów powietrznych z systemów S-300, Buk M1, Osa, Streła-10, Tunguska i Igła.
10:40
Lista 18 wykluczonych Ukraińców, wobec których UE nałożyła wczoraj sankcje. Na czele Wiktor Janukowycz. Przeglądaj listę.
10:38
Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie szefów państw i rządów UE, poświęconym sytuacji na Ukrainie i rosyjskim działaniom militarnym na Półwyspie Krymskim.
ZAPOWIEDŹ: dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w #Bruksela z udziałem @premiertusk . Program prasowy --> https://t.co/7df1RDMuT3
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) marzec 6, 2014
Tusk weźmie udział w posiedzeniu przedstawicieli państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Następnie odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów z udziałem ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka.
10:32
Dziś w Rzymie sekretarz stanu USA John Kerry ponownie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - pisze na Twitterze ambasador USA w Polsce Stephen Mull.
Dziś w Rzymie @JohnKerry znów się spotka z FM Ławrowem aby przekonąc Rosję aby wycofać ich żolnierzy do baz na Krymie.
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) marzec 6, 2014
10:30
Siły rosyjskie zatopiły stary krążownik "Oczakow" w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym, blokując wyjście w morze okrętom marynarki wojennej Ukrainy - poinformowało agencję Interfax-Ukraina źródło w sztabie floty.
Źródło podkreśliło, że z powodu zatopienia "Oczakowa", którego maszty wystają nad poziom wody, na morze nie są w stanie wypłynąć nawet nieduże okręty ukraińskie. Usunięcie krążownika będzie wymagało dużych wysiłków i czasu.
Według wspomnianego źródła rosyjska flota zacieśniła też blokadę zatok Sewastopolskiej i Streleckiej, gdzie również stoją ukraińskie okręty.
10:24
Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja upraszcza procedury przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Rosji lub byłego Związku Radzieckiego, dla których rosyjski jest językiem ojczystym.
10:16
Ukraińska milicja wyprowadziła ok. 70 separatystów z siedziby administracji obwodowej w Doniecku, zajętej przez nich dzień wcześniej.
Llider separatystów Paweł Gubariow został zatrzymany. Nad budynkiem zawisła z powrotem ukraińska flaga.
"Siedziba donieckiej administracji obwodowej oraz budynek Skarbu Państwa zostały uwolnione od separatystów. Wciągnięto flagi państwowe. Organy ochrony prawa strzegą budynku z wykorzystaniem sprzętu specjalnego, służby komunalne porządkują teren" - piszą "Nowosti Donbasa".
10:08
Prorosyjskie władze Krymu wzmocnią oddziały samoobrony w dwóch punktach kontrolnych - perekopskim i czonharskim - na granicy z sąsiednimi ukraińskimi obwodami. zapobiec przedostawaniu się na półwysep "ewentualnych prowokatorów".
- Do 10 marca wzmocnimy oddziały samoobrony, żeby zapobiec przedostawaniu się na terytorium Krymu ewentualnych prowokatorów - powiedział rosyjskiej agencji ITAR-TASS przedstawiciel władz Autonomicznej Republiki Krymu.
10:04
Dobrze, że sejm przyjął wspólną uchwałę ws. Ukrainy, choć mogła ona być ostrzejsza - powiedział europoseł Janusz Wojciechowski w programie "Wydarzenia Opinie Komentarze" w Polsat News. Czytaj więcej.
09:50
Nie chcemy oderwania Krymu od Ukrainy. Krym to dla nas ważny półwysep. Jego problem trzeba rozwiązać z poszanowaniem integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Polskiemu Radiu prezydent Turcji Abdullah Gül. Czytaj więcej.
09:18
Zdaniem Witolda Waszczykowskiego z PiSu - za mało w sprawie kryzysu na Ukrainie robi NATO.
Były wiceminister spraw zagranicznych przekonywał w Trójce, że Sojusz powinien wzmocnić siły w naszym kraju.
08:55
- Trwa operacja wykorzystywania błędu politycznego, strategicznego i wizerunkowego Rosji – powiedział Stanisław Koziej w Radiu ZET.
„Błędem i wpadką" Rosji szef BBN nazwał głosowanie Rady Federacji umożliwiające interwencję militarną na Krymie. – To głosowanie wywołało w świecie wstrząs. Jeżeli świat zachodni będzie skonsolidowany, jesteśmy w stanie zmusić Rosję do cofnięcia się na Krymie – stwierdził generał Koziej.
08:49
Pomnik Czerwonoarmistów w Sofii został w nocy przemalowany.
64 years from Katyn massacre - Red Army Monument in Sofia this morning in new colours - Ukrainian and Polish flags. pic.twitter.com/ri1X6puReH
— Julian Popov (@julianpopov) March 5, 2014
08:41
Ambasadorowie Litwy i Łotwy nie zostali wpuszczeni na teren sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez blokujących go przedstawicieli „obrony narodowej" – poinformowała w nocy agencja Unian.
08:30
Kamera wychwyciła naszywkę z danymi osobowymi na kamizelce kuloodpornej jednego z rzekomych aktywistów samoobrony krymskiej. Wystarczyło wrzucić te dane do internetu i szybko zidentyfikowano mężczyznę. To żołnierz specnazu GRU z obwodu saratowskiego w centralnej Rosji - informuje TVN24.
08:27
MSZ Rosji:Spotkanie z dyplomatami Ukrainy możliwe przed 4 kwietnia.
4 kwietnia w Moskwie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. MSZ przekazało, że wcześniej może dojść do osobnego spotkania dyplomatów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
08:18
Rosja zwiększa obecność w Sewastopolu.
Ponad 50 jednostek sprzętu bojowego oraz ok. 500 rosyjskich żołnierzy przybyło do Sewastopola na okrętach Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej – poinformowała wczoraj wieczorem sewastopolska gazeta internetowa „Grażdanskaja Oborona".
Żołnierze wojsk powietrznodesantowych, którzy przypłynęli m.in. na pokładzie wielkiego okrętu desantowego „Azow", rozlokowali się na terenie bazy rosyjskiej piechoty morskiej.
08:15
Wolna Ukraina żyje! Tak wyglądał wczoraj wiec w Doniecku.
Wolna Ukraina żyje! Zdjęcie wczorejszego wiecu w Donetsku: pic.twitter.com/9N7vI7Jp30
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) marzec 6, 2014
07:56
Sewastopol nie będzie uczestniczyć w wyborach prezydenckich na Ukrainie wyznaczonych na 25 maja – oświadczył dziś Aleksiej Czałyj, który kieruje prorosyjskimi władzami miasta.
- Sewastopol odmawia udziału w wyborach narzuconych przez nielegalne władze – oświadczył polityk na spotkaniu z weteranami.
07:22
Putin będzie tak samo izolowany jak Łukaszenko – mówi Ołeh Rybaczuk, wicepremier w rządzie Julii Tymoszenko. Czytaj wywiad.
07:16
Ukraina i Rosja muszą budować swoje stosunki na nowych zasadach. Rosja powinna zrozumieć, że jest to w interesie obu państw. Ukraina w tych relacjach będzie prezentować się jako część Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie z redaktorem naczelnym "Rz" Bogusławem Chrabotą premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Czytaj cały wywiad.
07:06
Dziennikarka Russia Today zrezygnowała. Na wizji. W wywiadzie dla telewizji CNN przyznała, że była wstrząśnięta manipulacjami telewizji w sprawie Krymu. Czytaj więcej.
07:00
Nad ranem weszły w życie sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych.
06:50
Unia Europejska obiecuje rządowi Arsenija Jaceniuka przynajmniej 11 mld euro. Zsumowana pomoc państw zachodnich jest już większa niż to, co daje Moskwa. Czytaj korespondencję Anny Słojewskiej podsumowującą wczorajszy dzień w Brukseli.
06:38
Wiadomość, że misja nie została wpuszczona na terytorium półwyspu, podał wczoraj minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Tymczasem przedstawiciel biura koordynatora projektów OBWE na Ukrainie powiedział, że misja już rozpoczęła pracę.
Licząca 35 osób grupa ma za zadanie monitorować aktywność militarną Rosji w tym regionie.
W Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE, poświęcony sytuacji na Ukrainie i działaniom militarnym Rosji na Krymie. Przywódcy państw UE, w tym polski premier Donald Tusk, mają rozważyć wprowadzenie sankcji wobec Moskwy, będą też rozmawiać o pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy.
W Brukseli będzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, który spotka się z europejskimi przywódcami, a później z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem.
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius nie wykluczają, że decyzja w sprawie rosyjskich sankcji zapadnie już na szczycie. Aby tak się stało, potrzebna jest jednomyślność wszystkich 28 krajów Unii, dlatego może się to okazać trudne do zrealizowania ze względu na bliskie relacje gospodarcze, jakie łączą niektóre państwa unijne z Rosją.