Rosjanom brakuje sprzętu. Zabierają czołgi nawet z wytwórni filmowej

Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.

Publikacja: 14.11.2024 20:57

T-55

T-55

Foto: Adobe Stock

rbi

Jak wynika z informacji rosyjskich mediów, „Mosfilm” musiał wydać ze swoich magazynów 28 sprawnych czołgów T-55. Polsat News dodaje, że maszyny wykorzystywane były przy kręceniu filmów historycznych opowiadających o działaniach radzieckiej armii w latach powojennych.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 995

Braki sprzętowe w rosyjskiej armii są poważne

Dyrektor zespołu analitycznego Defence Express Walerij Riabicz decyzja podjęta przez rosyjskich dowódców wyraźnie pokazują, jak poważne są braki sprzętowe w armii.

- Samo odnoszenie się do rezerw „Mosfilmu” pokazuje, że sprzętu, który można szybko oddać do użytku, jest coraz mniej. Warto zauważyć, że sprzęt w „Mosfilmie” jest sprawny, bo wykorzystywany był w filmach – wyjaśnił na antenie telewizji Espresso.

Czytaj więcej

Wysłanniczka USA: w Ukrainie zbrodniami kieruje bezpośrednio Kreml

Dodał, że obecnie rosyjska armia prowadzi działania ofensywne na kilku kierunkach. W szturmach wykorzystywana jest duża ilość sprzętu ciężkiego, który skutecznie niszczony jest przez Siły Zbrojne Ukrainy. - Istnieje możliwość, że po drobnych pracach konserwacyjnych uda się je skierować do użytku zgodnie z przeznaczeniem do jakiego zostały opracowane w Związku Radzieckim. Widać, że manewry Rosjan dotyczące stanu wyposażenia są coraz bardziej ograniczone - podkreślił Riabicz.

Czołg T-55 produkowany był także w Polsce

Jak przypomina Polsat News, czołg T-55 to konstrukcja radziecka opracowana w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Biurze Konstrukcyjnym w Niżnym Tagile. Sprzęt w podstawowej wersji został przyjęty do uzbrojenia armii radzieckiej w 1958 roku. Wówczas była to jedna z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji. Przez lata czołgi trafiały do kolejnych sił zbrojnych.

Czytaj więcej

Co dalej z wojną Rosji z Ukrainą? Putin wcale nie musi się zgodzić na ofertę Trumpa

T-55 produkowany był także w Polsce przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy w 1964 roku.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Słyszę z Moskwy tylko wycie. Propaganda doprowadzona do furii
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Konflikty zbrojne
Finlandia wycofuje się z Konwencji Ottawskiej. Premier Finlandii wyjaśnia powód
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: dyplomatyczne groźby i niepewność na froncie
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Teraz czas na ruch Putina
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Konflikty zbrojne
Trump „wkurzony” na Putina. Grozi Rosji cłami na ropę
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście