Pożar na terenie największej elektrowni jądrowej w Europie. Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, położonej na ukraińskiej ziemi okupowanej przez wojska rosyjskie, doszło do pożaru. Ukraina obwinia w tej sprawie Rosję, Rosja - Ukrainę.

Aktualizacja: 11.08.2024 23:00 Publikacja: 11.08.2024 21:41

Kadr z nagrania ukazującego pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze

Kadr z nagrania ukazującego pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze

Foto: V_Zelenskiy_official/Telegram

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 900

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać czarny dym wznoszący się nad jedną z chłodni kominowych na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze

Według strony ukraińskiej, ogień na terenie siłowni pojawił się po tym, jak rosyjskie siły zbrojne podpaliły opony w ramach prowokacji. Z kolei rosyjskie władze podały, że do pożaru w instalacji chłodniczej elektrowni jądrowej doszło po ostrzelaniu Enerhodaru przez wojska ukraińskie.

"Enerhodar. Z informacji z Nikopola wynika, że rosyjscy okupanci wzniecili pożar na terenie elektrowni jądrowej w Zaporożu" - czytamy w wiadomości opublikowanej na oficjalnym koncie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w serwisie Telegram. "Na razie wskaźniki promieniowania są w normie. Ale dopóki rosyjscy terroryści utrzymują kontrolę nad elektrownią jądrową, sytuacja nie jest i nie może być normalna. Od pierwszego dnia zajęcia elektrowni jądrowej w Zaporożu Rosja wykorzystuje ją wyłącznie do szantażowania Ukrainy, całej Europy i świata" - dodano.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że czeka na reakcję świata i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). "Rosja powinna za to odpowiedzieć. Jedynie ukraińska kontrola nad Zaporoską Elektrownią Jądrową może zagwarantować powrót do normalności i pełne bezpieczeństwo" - dodał Zełenski.

Czytaj więcej

Atak w obwodzie kurskim. Rosja wzywa świat do potępienia Ukrainy

Pożar w największej elektrowni jądrowej w Europie. Co z promieniowaniem? "Żadnych zmian w sytuacji radiacyjnej"

Do sprawy odniósł się także minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko. "Do godziny 22:30 na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zarejestrowano żadnych zmian w sytuacji radiacyjnej ani nie wykryto żadnych radionuklidów (izotopów promieniotwórczych - red.) wytworzonych przez człowieka" - oświadczył, cytowany na profilu ukraińskiego MSW w serwisie X (dawniej Twitter). Minister dodał, że sytuacja w pobliżu elektrowni jest dokładnie monitorowana, a znajdujące się w pobliżu siłowni stanowiska Ukraińskiego Centrum Hydrometeorologicznego pracują, by monitorować tło radiacyjne.

Według źródeł ukraińskich, do pożaru doszło, ponieważ Rosjanie na terenie elektrowni podpalili setki opon. Inną wersję wydarzeń przedstawiła strona rosyjska. Szef władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego Jewgienij Balicki podał, że "po ostrzelaniu Enerhodaru przez wojska ukraińskie doszło do pożaru w instalacji chłodniczej elektrowni w Zaporożu". Dodał, że wszystkie bloki siłowni są wyłączone i że nie ma zagrożenia. Według niego, tło radiacyjne wokół elektrowni jądrowej pozostaje w normie.

Czytaj więcej

Czy Władimir Putin zostanie aresztowany w Meksyku? Jest jasna deklaracja

Rosja mówi o ataku ukraińskiego drona na elektrownię

Rosyjscy operatorzy elektrowni podali, że pożar nie miał wpływu na pracę siłowni oraz że na miejscu są pracownicy Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Władimir Rogow, przewodniczący rosyjskiej Rady Koordynacyjnej ds. Integracji Nowych Regionów (czyli czterech ukraińskich obwodów, częściowo kontrolowanych przez Rosję) oświadczył z kolei, że ok. godz. 21:00 czasu moskiewskiego Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na elektrownię w Zaporożu za pomocą drona kamikadze. Według wstępnych danych - napisał Rogow w serwisie Telegram - dron został wystrzelony z miasta Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim. Zdaniem Rogowa, operator drona wiedział, w co uderza, a atak był "ukierunkowanym i celowym" przejawem ukraińskiego "terroryzmu jądrowego".

Pożar w elektrowni jądrowej w Zaporożu. Jest komunikat MAEA

Po godz. 22:00 czasu polskiego na sytuację zareagowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W komunikacie czytamy, że eksperci MAEA widzieli gęsty ciemny dym wydobywający się z północnej części obszaru Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej "po wielu eksplozjach, które było słychać wieczorem". "Zespół został poinformowany przez (personel - red.) elektrowni o dzisiejszym rzekomym ataku drona na jedną z chłodni kominowych znajdującą się na miejscu" - podano. W tekście zapewniono, że nie zarejestrowano żadnego wpływu na bezpieczeństwo nuklearne.

Pożar na terenie ZNPP pod kontrolą

Ok. godz. 22:30 czasu polskiego na kanale zaporoskiej elektrowni w serwisie Telegram podano, że pożar na terenie, na którym znajdują się chłodnie kominowe siłowni został opanowany i nie będzie się dalej rozprzestrzeniał.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa elektrownia atomowa w Europie

Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze nad Zbiornikiem Kachowskim to największa w Europie elektrownia atomowa. Przed inwazją Rosji na Ukrainę siłownia pokrywała jedną piątą zapotrzebowania Ukrainy na energię elektryczną. Na początku marca 2022 r. elektrownia została zajęta przez wojska rosyjskie i od tego czasu znajduje się pod kontrolą Rosji.

Tekst jest aktualizowany, wkrótce więcej informacji

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać czarny dym wznoszący się nad jedną z chłodni kominowych na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Kreml nie dementuje, Teheran zaprzecza. USA oficjalnie oskarżyły Iran o transfer rakiet do Rosji
Konflikty zbrojne
Niespokojna noc w Rosji. Zmasowany atak dronów na Moskwę. Lotniska zawiesiły działanie
Konflikty zbrojne
Masakra w Strefie Gazy. Obóz dla uchodźców stanął w płomieniach po izraelskim ataku
Konflikty zbrojne
Rosja: Tak mało dzieci w XXI wieku jeszcze się nie rodziło
Konflikty zbrojne
Zachód coraz mniej skory do pomocy. Ukraina słyszy: pokój zamiast broni
Konflikty zbrojne
Samolot z Moskwy do Stambułu awaryjnie lądował w Warszawie. Pasażerowie trafili do strefy non-Schengen