Niedzielna relacja
Wydarzenia w 844. dniu wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji:
Czytaj więcej
Od ponad dwóch lat Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W Szwajcarii trwa szczyt pokojowy, w którym bierze udział 101 państw i organizacji - jest m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Zełenski omówił "formułę pokojową" z prezydentem Argentyny
Podczas konferencji w Szwajcarii doszło do spotkania prezydentów Ukrainy i Argentyny. Według strony ukraińskiej, Wołodymyr Zełenski i Javier Milei rozmawiali o następnych krokach we wdrażaniu konkretnych punktów zaproponowanej przez prezydenta Ukrainy "formuły pokojowej". Kijów podał, że omawiano także kwestie współpracy dwustronnej i wymiany handlowej.
Ponad 3000 ostrzałów na Ukrainie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe oraz 39 uderzeń z powietrza z wykorzystaniem 48 kierowanych bomb lotniczych i 423 dronów-kamikadze - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W komunikacie czytamy, że pozycje ukraińskich żołnierzy oraz obszary zaludnione były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 3000 razy.
Eksplozje w Połtawie
Podczas nalotu w Połtawie (środkowo-wschodnia Ukraina) słychać było eksplozje - donoszą ukraińskie media.
Prawie sto starć na froncie
Od północy na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 91 starć zbrojnych - podało ukraińskie dowództwo. Najwięcej walk (33) odnotowano na kierunku pokrowskim - straty Rosjan w ludziach w tym rejonie frontu miały przekroczyć 230. Na kierunku charkowskim Ukraińcy powstrzymali sześć ataków - czytamy.
Trzy osoby zginęły w obwodzie donieckim
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec podał, że w sobotę wojska rosyjskie ostrzelały wieś Ułakły w rejonie wołnowaskim obwodu donieckiego, w wyniku czego trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych. Łubinec dodał, że Rosja musi zostać ukarana i że jeżeli agresor nie zostanie powstrzymany, to liczba zbrodni będzie rosła.
Macron deklaruje pomoc dla Ukrainy
- Nie chcemy ani wojny, ani podziału - mówił w Szwajcarii prezydent Francji Emmanuel Macron. - Chcemy trwałego pokoju, który szanuje międzynarodowe zasady i ukraińską suwerenność - dodał. Zadeklarował dalszą pracę w celu udzielenia pomocy Ukrainie, dopóki ten cel nie zostanie osiągnięty.
Prezydent Duda: Rosja nie działa sama
- Chcę jasno powiedzieć: za wojnę odpowiedzialna jest wyłącznie Moskwa. Nie oznacza to jednak, że Rosja działa sama. Mam tu na myśli haniebną rolę, jaką w tej wojnie odegrała marionetka Putina na Białorusi – Aleksander Łukaszenka, prześladując własny naród. Chcę wszystkim przypomnieć, że nie tylko pozwolił armii rosyjskiej zaatakować Ukrainę z terytorium Białorusi, ale także zainicjował serię ataków hybrydowych na państwa bałtyckie i wschodnie granice Polski – ataków, które trwają od trzech lat - powiedział na szczycie w Bürgenstock prezydent Andrzej Duda, którego słowa cytuje Kancelaria Prezydenta.
Pomoc humanitarna z Austrii dla Ukrainy
Rząd Austrii przeznaczył kolejne 10 mln euro (43 mln zł) na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Większość środków ma zostać przeznaczona na doraźną pomoc potrzebującym, w tym zaopatrzenie w wodę pitną, żywność oraz tymczasowe schronienie. Po 2 mln euro otrzymają Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oraz Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Według danych austriackich, łączna kwota pomocy humanitarnej Austrii dla Ukrainy to 250 mln euro.
Kilkanaście ukraińskich dronów nad rosyjskim obwodem
W sobotę miejscowości w obwodzie kurskim były wielokrotnie ostrzeliwane - podał w mediach społecznościowych szef władz tego graniczącego z Ukrainą regionu Aleksiej Smirnow. Dodał, że jedna osoba cywilna została ranna. Według Smirnowa, w ciągu dnia obrona powietrzna zneutralizowała 12 ukraińskich dronów.
Zełenski o braku Rosji na szczycie w Szwajcarii
Na szczycie w Szwajcarii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że podstawy pokoju i współistnienia narodów reguluje Karta Narodów Zjednoczonych. Odniósł się też do kwestii nieobecności Rosji na konferencji - Moskwa nie otrzymała zaproszenia do udziału. - Nie ma tu Rosji. Dlaczego? Ponieważ gdyby Rosja była zainteresowana pokojem, nie byłoby wojny. Musimy wspólnie zdecydować, co sprawiedliwy pokój oznacza dla świata i jak go osiągnąć w naprawdę trwały sposób. Naszym fundamentem jest Karta Narodów Zjednoczonych. Gdy plan działań będzie na stole, uzgodniony przez wszystkich i przejrzysty, wtedy zostanie przedstawiony reprezentantom Rosji - mówił Zełenski.
Japonia za sprawiedliwym pokojem na Ukrainie
Podczas sesji plenarnej szczytu w Bürgenstock premier Japonii Fumio Kishida wyraził nadzieję, że pokój na Ukrainie zostanie przywrócony. - Pokój ten musi być sprawiedliwy i trwały oraz opierać się na zasadach prawa międzynarodowego, w tym Karcie Narodów Zjednoczonych. Taki pokój nigdy nie powinien usprawiedliwiać jednostronnej zmiany granic - zaznaczył polityk.
Lucerna. Protest w sprawie jeńców przetrzymywanych przez Rosję
Ponad 200 osób zebrało się w szwajcarskiej Lucernie, by na demonstracji zwrócić uwagę na los ukraińskich jeńców znajdujących się w rosyjskiej niewoli. Część uczestników nie wie, czy ich bliscy zostali zabici, czy pojmani. Według ukraińskich danych z lutego, w rękach Rosjan znajdowało się ok. 8 tys. Ukraińców - żołnierzy i cywilów. Demonstrujący w sobotę chcą, by światowi przywódcy zebrani na szczycie dot. Ukrainy w Szwajcarii wywarli presję na Moskwę tak, by jeńcy wrócili do domów.
Lucerna, demonstracja ws. ukraińskich jeńców przetrzymywanych przez Rosję
Cywil ranny w obwodzie charkowskim
Prokuratura Okręgowa w Charkowie podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału we wsi Kuryliwka (rejon kupiański) ranny został 55-letni mężczyzna, a uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze.
Pożar magazynu gazu w Rosji
W mieście Saratów (południowo-zachodnia Rosja) doszło do pożaru w magazynie gazu ziemnego. Według lokalnych władz, ogień pojawił się ze względu na upał. Brak doniesień o osobach poszkodowanych. Płomienie sięgały wysokości pięciu metrów.
Ursula von der Leyen o trwałym pokoju dla Ukrainy
Trzeba wspierać pełny, sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy - taki, który przywróci Ukrainie suwerenność i integralność terytorialną - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad Karty Narodów Zjednoczonych.
Nowe doniesienia z frontu wojny Rosji z Ukrainą
Według komunikatu operacyjnego ukraińskiego Sztabu Generalnego z godz. 19:00 czasu lokalnego, od północy na Ukrainie doszło do 74 starć bojowych. Według tego źródła, Rosjanie przy wsparciu lotnictwa atakują na kilku kierunkach, a najbardziej aktywni są na kierunku pokrowskim.
Zełenski o spotkaniu z Harris: Ważne
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że odbył "ważne" spotkanie z wiceprezydent USA Kamalą Harris, której podziękował za udział w szczycie w Szwajcarii. "Omówiliśmy dostawy broni z zapowiedzianych pakietów pomocy wojskowej USA, realizację porozumień zawartych z prezydentem Bidenem we Włoszech w sprawie dodatkowych systemów Patriot dla Ukrainy oraz sytuację na froncie" - przekazał.
Prezydent Czech: Nie możemy czekać z założonymi rękami
Prezydent Czech Petr Pavel odniósł się w mediach społecznościowych do konferencji w Bürgenstock. "Dziś przedstawiciele setek krajów z całego świata spotykają się w Szwajcarii, by dyskutować o tym, jak przywrócić pokój na Ukrainie. Nie iluzję pokoju, która przyznaje rację agresorowi, ale prawdziwy, sprawiedliwy i trwały pokój" - napisał. "Przed nami wciąż trudna droga, ale nie możemy czekać z założonymi rękami" - ocenił. Pavel zaznaczył, że rosyjskie ataki zagrażają ukraińskim elektrowniom jądrowym, a "dla dobra całego świata" należy zapobiec katastrofie.
Rosja twierdzi, że zestrzeliła kilkadziesiąt ukraińskich dronów
Według danych Ministerstwa Obrony Rosji, w ciągu ostatniej doby rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 54 ukraińskie drony, 10 pocisków HIMARS oraz 4 bomb kierowane AASM Hammer produkcji francuskiej.
Szwajcar walczył po stronie Ukrainy, został zatrzymany
Obywatel Szwajcarii Jona Neidhart zgłosił się na komisariat policji w Bernie i przyznał, że przez dwa lata walczył w wojnie z Rosją po stronie Ukrainy. Mężczyzna powiedział, że w piątek oddał się w ręce funkcjonariuszy, by zwrócić uwagę na szczyt pokojowy, który odbywa się w Szwajcarii - podał portal Blick. Według Neidhart, Rosję najpierw należy pokonać na polu bitwy, a później siadać z nią do rozmów. - Ta konferencja to żart - powiedział najemnik, komentując szczyt w Bürgenstock. Za służbę w wojsku obcego państwa 36-latkowi grozi kara trzech lat pozbawienia wolności. Mężczyzna powiedział, że nie obawia się więzienia.
Rosja o ukraińskich stratach
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniej doby straty wojsk ukraińskich w ludziach wyniosły 495 (w strefie odpowiedzialności grupy "Zachód"), 320 (w strefie odpowiedzialności grupy "Centrum") i 630 (w strefie odpowiedzialności grupy "Południe). Według tego źródła, żołnierze rosyjskiej grupy "Centrum" poprawili swoją sytuację taktyczną i zadali straty formacjom 47 i 110 Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pieskow: Kreml nie ma nic do powiedzenia uczestnikom szwajcarskiego szczytu
- Nie chcemy im niczego przekazywać. Chcemy następnym razem zwołać bardziej konkretne i obiecujące wydarzenie — powiedział rzecznik prezydenta Rosji.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że organizacja szczytu pokojowego jest "drogą donikąd", a Moskwa nie widzi, by Zachód chciał rozpocząć uczciwe negocjacje.
Prezydent Szwajcarii: Świat powinien przygotować grunt pod bezpośrednie rozmowy między Ukrainą a Rosją
Przewodnicząca Szwajcarskiej Rady Federalnej, Viola Amgerd, uważa, że Ukraina i Rosja będą musiały w pewnym momencie przeprowadzić bezpośrednie rozmowy, a społeczność międzynarodowa powinna przygotować pod to grunt.
Według Amgerd, konferencja pokojowa w Szwajcarii ma na celu "zainspirowanie procesu pokojowego i podjęcie konkretnych kroków w tym kierunku".
Zełenski: Wszystkie części świata i kontynenty są dziś reprezentowane na szczycie
Ukrainie udało się zebrać 101 krajów i organizacji międzynarodowych na inauguracyjnym szczycie pokojowym, który rozpoczął się w Szwajcarii. Na szczycie reprezentowane są wszystkie części świata i kontynenty — powiedział prezydent Ukrainy.
Jermak: Wypowiedzi Putina nie zmienią agendy szczytu pokojowego
Wypowiedzi Władimira Putina w przeddzień szczytu pokojowego nie wpłyną na agendę szczytu — zapowiedział szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
- Na pewno nie zmienią programu szczytu, na pewno nie wpłynęły na decyzję dużej liczby krajów, aby być tutaj i rozmawiać o pokoju — powiedział Jermak.
Wiceprezydent USA zapowiada 1,5 miliarda dolarów na pomoc dla Ukrainy
Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas szczytu pokojowego w Szwajcarii ogłosiła pomoc w wysokości ponad 1,5 miliarda dolarów dla ukraińskiego sektora energetycznego. Pieniądze mają być także przeznaczone na walkę z kryzysem humanitarnym.
Waszyngton zatrzasnął Rosjanom drzwi do odzyskania giełdowych inwestycji
Nowe amerykańskie sankcje nałożone na rosyjski depozyt papierów wartościowych wstrzymały postępowania w sprawie uwalniania zagranicznych aktywów należących do inwestorów z Rosji, co umożliwiały procedury sankcji Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Kolejny efekt nowych sankcji USA. Największy depozytariusz Europy - belgijski Euroclear, przerwał proces odblokowania rosyjskich aktywów. Rosjanie nie dostaną z nich ani centa.
Kanclerz Scholz skomentował propozycję Putina
Zdaniem niemieckiego kanclerza propozycja Rosji ws. zawieszenia broni nie jest poważna.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że proponowane przez Władimira Putina rozwiązanie, które ma doprowadzić do zawieszenia broni na Ukrainie jest niepoważne. Jego zdaniem Putin ma na celu odwrócenie uwagi świata od rozpoczynającego się w Szwajcarii szczytu pokojowego.
Putin twierdzi, że Rosja ma prawie 700 tys. żołnierzy walczących na Ukrainie
Prawie 700 tys. rosyjskich żołnierzy walczy na Ukrainie - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.
W grudniu 2023 r. prezydent twierdził, że na Ukrainie walczy 617 tys. żołnierzy.
Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiej agencji wywiadu wojskowego, odpowiedział 15 grudnia, że prawdziwa liczba to około 450 tys., a Rosja wyolbrzymia liczby, aby "zwiększyć presję informacyjną na nasz kraj".
Zełenski: Rosja używa 3200-3500 bomb szybujących miesięcznie, aby zastraszyć ludzi
- Rosyjscy okupanci próbują zastraszyć Ukraińców, uderzając kierowanymi bombami lotniczymi — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla włoskiego kanału telewizyjnego Sky TG24.
- Rosja używa 3,200-3,500 KAB (kierowanych bomb lotniczych) miesięcznie wyłącznie przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej. Aby ludzie bali się i uciekali z miast, aby Rosja mogła zająć te wioski i miasta. I to jest główny cel. To właśnie robił Hitler — bombardowanie dywanowe. Wszystko jest takie samo, jak ta sama metodologia — powiedział prezydent Ukrainy.
Dlaczego Węgry zniosły weto w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że jego krajowi udało się włączyć wszystkie swoje warunki do ram negocjacyjnych.
Szijjarto twierdzi, że po "zaciekłych dyskusjach" UE zgodziła się, że ramy negocjacyjne dla Ukrainy powinny obejmować wszystkie żądania Węgier dotyczące przestrzegania praw mniejszości narodowych.
- Niektóre państwa członkowskie nie chciały słyszeć o tym warunku, ale daliśmy jasno do zrozumienia, że nalegamy na przywrócenie praw mniejszości do zachowania tożsamości narodowej, używania języka ojczystego i studiowania w języku ojczystym — powiedział szef MSZ Węgier.
Duda: Rosyjski imperializm musi zostać skarcony. Temu smokowi musi zostać łeb obcięty
- Skoro Putin chce, żeby rosyjscy żołnierze ginęli na Ukrainie masowo, to trzeba czynić wszystko, żeby te oczekiwania pana Putina zostały spełnione, to znaczy, żeby Rosja poniosła klęskę na Ukrainie — powiedział przed wylotem do Szwajcarii Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Rosyjski imperializm nie może zostać zaspokojony. Jego pazerność, jego brutalna żarłoczność nie może zostać zaspokojona terytoriami Ukrainy. Rosyjski imperializm musi zostać skarcony. Temu smokowi musi zostać łeb obcięty - powiedział przed wylotem do Szwajcarii prezydent Andrzej Duda.
Chiny wzywają Ukrainę i Rosję do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych
Geng Shuang, zastępca przedstawiciela Chin przy ONZ, wezwał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Ukrainę i Rosję do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych.
- Broń może zakończyć wojnę, ale nie może przynieść trwałego pokoju. Chiny wzywają strony konfliktu do wykazania woli politycznej, zjednoczenia się i jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych w celu osiągnięcia zawieszenia broni i wstrzymania działań wojskowych - powiedział Geng.
Rosjanie budują nowe fortyfikacje wzdłuż autostrady Mariupol-Donieck
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko opublikował nagranie i zdjęcia satelitarne okupowanych terenów.
Komisarz UE: UE dorówna Rosji w produkcji amunicji w 2025 r.
Unia Europejska przyspieszyła produkcję pocisków i dorówna Rosji w 2025 r., - powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla francuskiego dziennika „La Tribune”.UE nie dotrzymała obietnicy dostarczenia 1 miliona pocisków artyleryjskich między marcem 2023 a 2024 roku. Po dostarczeniu tylko około połowy obiecanych pocisków, Bruksela przesunęła termin na koniec tego roku.- Do końca tego roku UE planuje osiągnąć poziom 1,7 miliona pocisków rocznie, a w 2025 roku dorównać zdolnościom produkcyjnym Rosji, czyli produkować 2,5 miliona pocisków rocznie - zapowiedział Breton.
Instytut Studiów Wojennych o "propozycjach pokojowych" Putina
Putin przedstawił swoje bezkompromisowe żądania kapitulacji Ukrainy jako warunek wstępny "rozmów pokojowych”, w tym uznania nielegalnej aneksji przez Rosję terytoriów okupowanych i kontrolowanych przez Ukraińców — napisał ISW w swojej najnowszej analizie. - Putin powiedział, że siły ukraińskie muszą zacząć „całkowicie wycofywać się” z kontrolowanego przez Ukrainę terytorium w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim (które Kreml nielegalnie zaanektował we wrześniu 2022 r.) oraz że Ukraina musi oficjalnie rezygnować z celu, jakim jest członkostwo w NATO, by Rosja zgodziła się na zawieszenie broni.
Pierwszy szczyt pokojowy zaczyna się dziś w Szwajcarii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Szczycie Pokojowym. „Przed nami dwa dni aktywnej pracy z krajami ze wszystkich zakątków świata, z różnymi narodami, które łączy wspólny cel – przybliżenie Ukrainie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał na Telegramie.
Ukraińcy atakowali dronami w obwodzie rostowskim
"W rejonie Kameńska Szachtyńskiego siły obrony powietrznej zestrzeliły kilka UAV" – napisał w mediach społecznościowych gubernator regionu Wasilij Gołubiew. Poinformował, że fragmenty dronów spadły na teren przemysłowy. Informację tę podał też doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko, zamieszczając film z ataku.
W nocy ogłoszono alerty przeciwlotnicze
Tej nocy w związku z rosyjskim atakami, w większości obwodów Ukrainy ogłoszono alerty przeciwlotnicze. Nad ranem odwołano je w zachodniej części kraju. W pozostałych nadal obowiązują.
Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjską bazę lotniczą
Ponad 70 dronów typu Dragon і Splash zaatakowało bazę lotniczą Morozowsk. Ukraińskie media publikują zdjęcia satelitarne, na których widać zniszczone hangary. W bazie stacjonują między innymi samoloty myśliwsko-bombowe Su-34. Był to drugi duży ukraiński atak na bazę Morozowsk w ostatnich dwóch miesiącach. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zapowiedział kolejne ataki. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w nocy zniszczono nad terytorium Rosji i Krymu 87 ukraińskich dronów.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony zaatakowały skład paliw w obwodzie woroneskim.