04:50
17.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 845
00:08
17.06.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:05
17.06.2024

Szwajcaria nie aresztuje Putina, jeśli weźmie udział w szczycie pokojowym 

- Jeśli obecność (Putina — red.) jest konieczna dla szczytu, to można zrobić wyjątek, na przykład, w celu przeprowadzenia rozmów pokojowych - odpowiedziała prezydent Szwajcarii Viola Amherd na pytanie, czy Szwajcaria będzie zobowiązana do aresztowania Putina, którego nakaz aresztowania został wydany przez MTK, jeśli przyjedzie on na ewentualny drugi Szczyt Pokoju w Szwajcarii.

23:44
17.06.2024

W wyniku ataku na Charków uszkodzony został kompleks rekreacyjny

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że nie było ofiar.

22:55
16.06.2024

Ukrenergo przewiduje utrudnienia w pracy systemu energetycznego 

W ciągu najbliższych kilku tygodni sytuacja w ukraińskiej sieci energetycznej będzie znacznie trudniejsza niż obecnie, a harmonogramy przerw w dostawach energii od 11:00 do 23:00 będą nieco dłuższe niż w innych godzinach — poinformował prezes zarządu Ukrenergo.

22:30
16.06.2024

Prokurator generalny Ukrainy: Co 10 minut Rosja popełnia zbrodnię przeciwko Ukrainie  

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali prawie 130 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję przeciwko Ukrainie, co oznacza, że średnio co 10 minut Rosja popełnia zbrodnię na Ukraińcach.

21:49
16.06.2024

Ponad 2750 ukraińskich więźniów zwolniono, by dołączyli do armii

Ponad 2750 skazanych mężczyzn zostało zwolnionych z ukraińskich więzień, aby wziąć udział w wojnie — informuje „The Washington Post".

Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska spodziewa się co najmniej 4000 skazanych mężczyzn, którzy zgłoszą się na ochotnika podczas pierwszego etapu rekrutacji. Na razie skazani będą służyć tylko w jednostkach szturmowych składających się wyłącznie z byłych więźniów.

- Motywacja naszych więźniów jest silniejsza niż zwykłych żołnierzy. Ich zwolnienie to tylko część motywacji. Oni chcą bronić swojego kraju i chcą odwrócić bieg wydarzeń - powiedział minister.

21:19
16.06.2024

88 starć na froncie. Najwięcej w rejonie Pokrowska 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w niedzielę na froncie doszło do 88 starć, w tym 36 w rejonie Pokrowska. 25 ataków zakończyło się niepowodzeniem, a 11 kolejnych ataków jest w toku.

20:41
16.06.2024

Szwajcaria chce przedyskutować wyniki szczytu z Rosją i Chinami  

Szwajcaria zamierza przedyskutować wyniki Szczytu Pokojowego z Rosją, a także z Chinami i innymi krajami, które nie brały w nim udziału - zapowiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych.

20:20
16.06.2024

Brytyjski wywiad: Rosja podnosi podatki, by utrzymać prowadzenie wojny 

Rosja podnosi podatki, aby sfinansować swoje rosnące potrzeby, w tym wojnę przeciwko Ukrainie, wynika z raportu opublikowanego przez brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Ministerstwo zauważa, że wzrost obciążeń podatkowych dla biznesu niemal na pewno ograniczy przyszłe inwestycje i wzrost w sektorach niewojskowych.

Rząd oczekuje, że zmiany podatkowe zapewnią dodatkowe dochody budżetowe w wysokości około 29 miliardów dolarów w 2025 roku.

20:06
16.06.2024

Szwajcaria jest gotowa do zorganizowania drugiego szczytu pokojowego

- Szwajcaria jest gotowa zorganizować kolejne spotkania wysokiego szczebla w sprawie pokoju na Ukrainie, jeśli zajdzie taka potrzeba — zapowiedziała prezydent Viola Amherd.

19:34
16.06.2024

W Kijowie zorganizowano Marsz Równości

Wydarzenie zorganizowano w pobliżu stacji metra, by uczestnicy mogli szybko znaleźć schron w przypadku rosyjskiego nalotu.

Czytaj więcej

W Kijowie odbył się pierwszy od wybuchu wojny Marsz Równości
18:43
16.06.2024

Donald Trump mówi o swoim planie po wygraniu wyborów prezydenckich

Były prezydent USA zapowiada, że szybko zajmie się kwestią amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy po wygraniu wyborów
18:27
16.06.2024

Austria przeznacza dodatkowe 10,7 miliona dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Austriacki rząd potępił rosyjską agresję na Ukrainę i zapewnił pomoc gospodarczą i humanitarną, ale odmówił przekazania śmiercionośnej pomocy wojskowej ze względu na swoją politykę neutralności.

17:53
16.06.2024

Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego. Dwie osoby zostały ranne

Rosjanie ostrzelali okolice Nikopola. Szef regionalnej administracji wojskowej Serhij Łysak poinformował, że odłamki raniły dwie osoby - 60-letnią kobietę i 57-letniego mężczyznę.

17:13
16.06.2024

80 państw i 4 instytucje europejskie podpisały wspólny komunikat ze szczytu pokojowego 

Osiemdziesiąt krajów, w tym Ukraina, i cztery instytucje europejskie podpisały wspólny komunikat końcowy szczytu pokojowego w Szwajcarii.

Na liście sygnatariuszy zabrakło m.in. Indii, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Libii, Indonezji, Bahrajnu, Kolumbii, RPA, Tajlandii, Meksyku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Organizacje, które podpisały dokument to Rada Europy, Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska.

W komunikacie wezwano m.in. do zwrotu okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu pod pełną kontrolę Ukrainy, zapewnienia nieprzerwanej produkcji i dostaw produktów spożywczych na Ukrainie, zapewnienia pełnego dostępu do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim, uwolnienia wszystkich jeńców wojennych i zwrotu wszystkich deportowanych ukraińskich dzieci.

16:41
16.06.2024

Prezydent Finlandii wzywa Chiny do przekonania Rosji do zakończenia wojny

Prezydent Finlandii Alexander Stubb wezwał Pekin do wykorzystania swoich wpływów na prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pomóc zakończyć wojnę na Ukrainie.

- Zdecydowanie wzywam Chiny, w ramach ich możliwości wpływania na Putina, do zakończenia tej wojny - powiedział Stubb.

16:17
16.06.2024

Zełenski: Ukraina nigdy nie mówiła, że Chiny są naszym wrogiem. Chiny mogą nam pomóc 

- Szanujemy Chiny i zawsze szanowaliśmy integralność terytorialną i suwerenność waszego kraju. Chcieliśmy tylko, aby Chiny szanowały integralność terytorialną Ukrainy i naszą suwerenność. Szanujemy waszych obywateli, wasze wartości i wasze wybory. I chcielibyśmy, aby Chiny zrobiły to samo — powiedział Zełenskij na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu pokojowego w Szwajcarii.

15:50
16.06.2024

Pieskow zapowiedział kontynuację prac nad utworzeniem strefy buforowej w obwodzie charkowskim

"Rosja będzie kontynuować prace nad utworzeniem strefy buforowej w regionie Charkowa, dopóki nie zabezpieczy regionu Biełgorodu i innych regionów" - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

"Prace te są kontynuowane i oczywiście, dopóki nie ochronimy regionu Biełgorodu i innych naszych regionów przed barbarzyńskim ostrzałem, prace te nie ustaną" - dodał Pieskov.

15:34
16.06.2024

Rosyjski atak w obwodzie donieckim ranił 7 osób, w tym 2 dzieci

Siły rosyjskie uderzyły na wioskę Nowa Połtawka w pobliżu Kramatorska w obwodzie donieckim, raniąc siedem osób, w tym dwoje dzieci — poinformowała ukraińska prokuratura.

15:15
16.06.2024

Justin Trudeau ogłosił, że Kanada przeznaczy 15 milionów dolarów na powrót ukraińskich dzieci z Federacji Rosyjskiej

"Kanada ogłosiła przeznaczenie 15 milionów dolarów na wsparcie reintegracji przesiedlonych dzieci powracających na Ukrainę" - powiedział premier Kanady Justin Trudeau.

14:47
16.06.2024

Watykan oferuje mediację w rozwiązywaniu kwestii humanitarnych między Rosją a Ukrainą

Watykan oferuje swoją mediację w rozwiązywaniu kwestii humanitarnych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, oświadczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin.

"Stolica Apostolska, tak jak poprzednio, jest zobowiązana do utrzymywania regularnych kontaktów z władzami ukraińskimi i rosyjskimi, i tak jak poprzednio, jest gotowa pomóc w realizacji potencjalnych inicjatyw mediacyjnych, które są akceptowalne dla wszystkich stron i przynoszą korzyści tym, którzy ucierpieli" - powiedział Parolin podczas drugiej sesji plenarnej Globalnego Szczytu Pokoju w Szwajcarii w niedzielę.

14:31
16.06.2024

Dzisiaj doszło do 51 starć bojowych na froncie z Rosjanami  

Najbardziej aktywne działania bojowe mają miejsce w kierunkach Pokrowskim i Siwerskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:12
16.06.2024

Mark Rutte: Pokój jest możliwy tylko wtedy, gdy Rosja będzie przestrzegać podstawowych zasad i wartości

„To spotkanie jest silnym sygnałem dla narodu ukraińskiego (red. szczyt pokojowy w Szwajcarii). Sygnał, że nie tylko naród ukraiński chce pokoju, ale także my wszyscy. Być może to spotkanie wysyła jeszcze silniejszy sygnał do Putina. Chciałbym powiedzieć, że wiele osób przy tym stole powiedziało, że Rosja powinna tu dziś być. I całkowicie się z tym zgadzam. Potrzebujemy udziału Rosji. Ale dzisiejsze mocne przesłanie jest takie, że pokój jest możliwy tylko wtedy, gdy Rosja będzie przestrzegać podstawowych zasad i wartości, które dotyczą nas wszystkich. Nie zapominajmy o tym. Dlatego w 1945 roku wspólnie założyliśmy Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzisiejszy dzień jest początkiem tego procesu, początkiem drogi do pokoju. Na tej drodze będzie wiele przeszkód, ale zjednoczeni osiągniemy cel” - powiedział premier Holandii, Mark Rutte. 

12:39
16.06.2024

Rosja chwali się zajęciem wsi na Zaporożu, w której nikt nie mieszkał

Siły grupy wojskowej „Wostok” zajęły wieś Zahirne w obwodzie zaporoskim — poinformowało w opublikowanym w niedzielę komunikacie rosyjskie Ministerstwo Obrony.  Jednocześnie najeźdźcy mieli zająć „bardziej korzystne pozycje” na tym obszarze. Strona ukraińska tradycyjnie nie skomentowała oświadczenia Moskwy.

Według rosyjskojęzycznej wersji Wikipedii w 2001 roku Zahirne zamieszkiwało 14 osób, później wieś została całkowicie opuszczona.

12:05
16.06.2024

Dmytro Kułeba: Będziemy rozmawiać z Federacją Rosyjską, ale nie pozwolimy jej mówić językiem ultimatum

"Bardzo dobrze rozumiemy, że nadejdzie moment, kiedy będziemy musieli rozmawiać z Rosją. Ale nasze stanowisko jest bardzo jasne: nie pozwolimy Rosji mówić językiem ultimatum, tak jak mówi teraz" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zgromadzonym dziennikarzom w Bürgenstock (Szwajcaria).

11:27
16.06.2024

Wołodymyr Zełeński: Jedność państw na szczycie pokojowym dowodzi, że idea prawa międzynarodowego jest ważna

„Zjednoczony świat to świat pokoju, świat, który wie, jak działać prawidłowo. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na ten dzień - każdemu przywódcy, wszystkim zespołom przywódców i doradcom, wszystkim państwom. Nasza jedność z wami tutaj dowodzi, że sama idea prawa międzynarodowego pozostaje żywa i skuteczna” - napisał na kanale Telegram Zełeński.

10:56
16.06.2024

Strzały w areszcie śledczym w Rostowie. Szturm po zatrzymaniu zakładników

Naoczni świadkowie donoszą o strzałach z broni, słyszanych na terenie aresztu śledczego w Rostowie. Wcześniej rosyjskie agencje poinformowały, że sześciu osadzonych (w tym skazani za terroryzm) wzięło dwóch zakładników. Powiązane z rosyjskimi służbami kanały Baza i Mash na Telegamie twierdzą, że funkcjonariusze Rosgwardii i specjalsi przeprowadzili szturm na areszt. Zakładnicy zostali uwolnieni, w trwającej trzy minuty akcji zginęło „kilku” napastników.

10:34
16.06.2024

Ukraińcy odparli w ciągu ostatniej doby 8 rosyjskich szturmów w kierunku Orichowa

Ukraińskie wojska w ciągu ostatniej doby odparły 8 rosyjskich szturmów w kierunku Orichowa i 6 — na lewym brzegu Dniepru — w okupowanej części obwodu chersońskiego. Wojska rosyjskie poniosły straty i wycofały się na pierwotne pozycje — informują Siły Obronne Południowej Ukrainy.

10:08
16.06.2024

Skazani za terroryzm wzięli zakładników w więzieniu w Rostowie

Federalna Służba Penitencjarna Rosji poinformowała, że w niedzielę sześć osób, przetrzymywanych w więzieniu w Rostowie, wzięło jako zakładników dwóch pracowników placówki. Według rosyjskich agencji przedstawili swoje żądania - domagają się dostarczenia im broni, podstawienia środka transportu i możliwości opuszczenia aresztu. — Negocjacje trwają — powiedziało źródło propagandowej agencji TASS. 

Powiązany z rosyjskimi służbami kanał Baza na Telegramie informuje, że wśród porywaczy są podejrzani skazani za terroryzm. Osoby te mają być związane z tzw. Państwem Islamskim. To samo źródło podaje, że akcja wzięcia zakładników była planowana od dawna, a służby penitencjarne o tym wiedziały. Mimo to nie zapobiegły zdarzeniu, choć więźniowie przetrzymywani byli w różnych celach. Co więcej, odwiedzajacym ich w więzieniu udało się przemycić flagi ISIS oraz sprzęt do komunikacji. 

09:55
16.06.2024

ISW: Putin ogłaszając "negocjacje" chciał podważyć wsparcie dla żądań Ukrainy

Eksperci ISW (Instytut Studiów nad Wojną) podkreślają, że Putin specjalnie wysunął żądania "pokojowych" rozmów na dzień przed rozpoczęciem Globalnego Szczytu Pokoju w Szwajcarii, aby podważyć poparcie Zachodu dla uzasadnionych żądań Kijowa wobec Rosji.

ISW twierdzi, że rosyjscy urzędnicy zwykle udają zainteresowanie negocjacjami w krytycznych momentach wojny, aby wpłynąć na podejmowanie decyzji przez Zachód, a także w ramach wysiłków na rzecz uzyskania prewencyjnych ustępstw ze strony Zachodu w zakresie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

08:36
16.06.2024

W nocy i nad ranem rosyjskie wojska ośmiokrotnie ostrzelały przygraniczne miejscowości obwodu sumskiego

Nad ranem oraz w nocy Rosjanie przeprowadzili 8 ostrzałów przygranicznych terytoriów i osiedli obwodu sumskiego. Zarejestrowano 27 eksplozji. Pod ostrzałem znalazły się miejscowości Chotyń, Wielkopysariwska, Esmanska, Seredyno-Budska - czytamy w komunikacie na Telegramie, Wojskowej Administracji Obwodu Sumskiego.

08:08
16.06.2024

Rośnie liczba cywilnych ofiar w obwodzie donieckim. Prawie 2 tys. od początku wojny

W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko zabiło trzech mieszkańców obwodu donieckiego. Pięciu kolejnych cywili jest rannych — poinformował szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. Według niego od początku inwazji, rozpoczętej 24 lutego 2022 r., Rosja zabiła w regionie 1999 cywilów, a kolejnych 5029 odniosło obrażenia. Liczby te nie uwzględniają ofiar z Mariupola i Wołnowachy.

07:39
16.06.2024

Rosjanie utworzyli poligon wojskowy w obwodzie ługańskim

Rosyjscy najeźdźcy utworzyli poligon wojskowy między wsiami Płuhatar i Nowospasywka w obwodzie ługańskim — poinformowała w mediach społecznościowych ukraińska administracja tego obwodu. W komunikacie wyjaśniono, że Rosjanie na poligonie „okresowo przeprowadzają szkolenia personelu”, a mieszkańcy tej okolicy „skarżą się, że stracili spokój”.

Jak powiedział Artem Łysohor, szef lojalnych wobec Kijowa lokalnych władz, w ostatnich tygodniach Rosja dokonuje systematycznych ataków w pobliżu wyzwolonych jesienią 2022 roku społeczności. „Okupanci uderzają w te wsie wszelkim dostępnym rodzajem broni. Przebywanie tam ludności cywilnej jest niezwykle niebezpieczne” — podkreślił.

07:00
16.06.2024

Nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Moskwa na wojnie z Ukrainą straciła ok. 1160 żołnierzy — wynika z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty Rosji to także m.in. 58 systemów artylerii czy 6 transporterów opancerzonych.

06:42
16.06.2024

843. dzień wojny. Podsumowanie ukraińskiego Sztabu Generalnego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące przebieg 843 dnia wojny. Film opublikowany został przez Sztab w mediach społecznościowych.

06:30
16.06.2024

Zapis sobotniej relacji

Wydarzenia z 843. dnia wojny można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843