Nieoficjalnie: Izrael ma ofertę dla Hamasu

Izrael miał przekazać Hamasowi, za pośrednictwem mediatorów z Kataru i Egiptu, propozycję zawieszenia broni - informuje serwis Axios.

Publikacja: 23.01.2024 05:29

Słup dymu nad Chan Junus w Strefie Gazy

Słup dymu nad Chan Junus w Strefie Gazy

Foto: AFP

Zawieszenie broni miałoby trwać nawet do dwóch miesięcy. Byłoby ono elementem większego porozumienia, które miałoby obejmować również - ze strony Hamasu — wypuszczenie wszystkich zakładników wziętych do niewoli przez Hamas w czasie ataku na Izrael z 7 października, którzy nadal przebywają w Strefie Gazy.

W czasie poprzedniego zawieszenia broni, które trwało tydzień, wolność uzyskało ok. 100 izraelskich zakładników. Izrael wypuścił wtedy ze swoich więzień 240 palestyńskich kobiet i nastolatków.

Wojna Izraela z Hamasem: Ilu izraelskich zakładników przetrzymywanych jest w Strefie Gazy?

O przekazaniu propozycji zawieszenia broni Hamasowi poinformowało serwis Axios dwóch przedstawicieli administracji Izraela.

Przedstawiona Hamasowi propozycja to najdłuższe zawieszenie broni, jakie Izrael miał zaoferować Hamasowi od momentu wybuchu wojny w Strefie Gazy po ataku Hamasu na Izrael.

Czytaj więcej

Wojna Izraela z Hamasem: Dla Beniamina Netanjahu liczy się tylko „całkowite zwycięstwo”

W Strefie Gazy nadal przetrzymywanych jest ok. 130 izraelskich zakładników wziętych do niewoli 7 października. Rodziny zakładników i izraelska opinia publiczna wywierają silną presję na rząd Beniamina Netanjahu, by ten doprowadził do jakiegoś porozumienia, które pozwoli na powrót zakładników do domów.

Jeśli porozumienie wejdzie w życie, działania militarne wymierzone w Hamas będą prowadzone na mniejszą skalę i z mniejszą intensywnością po zakończeniu zawieszenia broni

W niedzielę doradca prezydenta USA Joe Bidena, Brett McGurk, udał się w niedzielę do Egiptu i Kataru, gdzie ma prowadzić rozmowy w sprawie porozumienia, które pozwoliłoby na uwolnienie zakładników Hamasu.

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października

PAP

Przedstawiciele administracji USA w rozmowie z serwisem Axios twierdzą, że tylko takie porozumienie mogłoby doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Hamas nie odpowiedział jeszcze na najnowszą propozycję Izraela. Jednak przedstawiciele izraelskiej administracji wyrażają „ostrożny optymizm” w kwestii możliwych postępów w negocjacjach dotyczących uwolnienia zakładników.

Jaką propozycję przedstawił Izrael Hamasowi?

Porozumienie zaproponowane przez Izrael obejmuje uwolnienie wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz zwrócenie przez Palestyńczyków ciał zakładników, którzy zginęli. Uwalnianie zakładników miałoby odbywać się etapami: najpierw uwolnione miałyby zostać wszystkie kobiety-cywile, które są jeszcze w niewoli Hamasu, a także mężczyźni w wieku powyżej 60 lat i zakładnicy, którzy wymagają pilnej opieki medycznej.

Czytaj więcej

Hamas przedstawił warunki zakończenia wojny. Beniamin Netanjahu mówi: Nie

W kolejnych fazach Hamas miałby wypuszczać: kobiety-żołnierki, mężczyzn poniżej 60 roku życia, którzy nie są żołnierzami, izraelskich żołnierzy a na koniec miałby zwrócić Izraelowi ciała zakładników, którzy zginęli.

W czasie uwalniania zakładników obowiązywać miałoby zawieszenie broni, które mogłoby potrwać do dwóch miesięcy.

Izrael miałby też porozumieć się z Hamasem jak wielu palestyńskich więźniów miałoby opuścić izraelskie więzienia za każdego izraelskiego zakładnika.

Porozumienie miałoby też obejmować wycofanie się izraelskich wojsk z najważniejszych ośrodków w Strefie Gazy oraz stopniowy powrót cywilów do północnej części Strefy Gazy i miasta Gaza.

Przedstawiciele administracji Izraela podkreślają, że porozumienie nie oznacza zakończenia wojny. Izrael nie zgodzi się też na wypuszczenie wszystkich 6 tys. Palestyńczyków, którzy przebywają w izraelskich więzieniach.

Strona izraelska przyznaje jednak, że jeśli porozumienie wejdzie w życie, działania militarne wymierzone w Hamas będą prowadzone na mniejszą skalę i z mniejszą intensywnością po zakończeniu zawieszenia broni.

Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?