Huti ostrzelali kolejny amerykański statek. Biden: Będziemy ich nadal atakować

Wspierani przez Iran rebelianci Huti wystrzelili dwa pociski przeciwokrętowe w stronę amerykańskiego tankowca w czwartek wieczorem.

Publikacja: 19.01.2024 05:06

Demonstracja w Jemenie po ataku USA i Wielką Brytanię na cele w tym kraju

Demonstracja w Jemenie po ataku USA i Wielką Brytanię na cele w tym kraju

Foto: AFP

arb

Pociski uderzyły w wodę w pobliżu statku. Tankowiec nie doznał żadnych uszkodzeń, nikt na jego pokładzie nie ucierpiał - podaje amerykańska armia.

Po ataku Huti na masowiec Genco Picardy jego załogę musiał podejmować indyjski okręt

To kolejny w ostatnich dniach atak Huti na amerykański statek cywilny. 17 stycznia Huti zaatakowali amerykański masowiec Genco Picardy (podobnie jak zaatakowany w czwartek tankowiec Chem Ranger pływający pod banderą Wysp Marshalla), uszkadzając jednostkę i wywołując pożar na jej pokładzie. Załogę Genco Picardy musiał podjąć indyjski okręt znajdujący się w rejonie Zatoki Adeńskiej, na której nastąpił atak.

Czytaj więcej

Okręt z Indii ratował załogę amerykańskiego statku po ataku Huti

Po zaatakowaniu masowca Genco Picardy Amerykanie ostrzelali cele w Jemenie atakując pozycje, na których miały znajdować się gotowe do wystrzelenia rakiety.

Teraz celem ataku miał być tankowiec Chem Ranger — a do ostrzału doszło ok. 21 czasu lokalnego w czwartek — podaje Dowództwo Centralne USA (CENTCOM).

Wcześniej o ataku poinformowali Huti, którzy twierdzili, że tankowiec został „trafiony bezpośrednio” w czasie ataku rakietowego.

Tankowiec miał wypłynąć z portu Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Płynął do Kuwejtu.

Dlaczego Huti atakują statki na Morzu Czerwonym?

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej od listopada. Ataki są odpowiedzią wspieranych przez Iran rebeliantów na ofensywę jaką izraelska armia prowadzi w Strefie Gazy przeciwko Izraelowi. Huti zapowiadają, że będą prowadzić ataki, dopóki Izrael nie przerwie swojej ofensywy.

Po tym jak w ubiegłym tygodniu USA i Wielka Brytania przeprowadziły naloty na liczne cele w kontrolowanej przez Huti części Jemenu, rebelianci oświadczyli, że będą atakować nie tylko statki związane z Izraelem, ale też statki amerykańskie i brytyjskie.

Ataki Huti wywołały zaniepokojenie na świecie, ponieważ przez Morze Czerwone przebiega jeden z najważniejszych szlaków żeglugi towarowej — przepływa nim 15 proc. towarów transportowanych drogą morską. Alternatywna wobec szlaku przez Morze Czarne trasa z Azji do Europy wymaga opłynięcia Afryki, co wydłuża czas transportu o 10-14 dni i podnosi jego koszt. 

W środę USA wciągnęły ponownie Huti na listę organizacji terrorystycznych.

Prezydent Joe Biden oświadczył w czwartek, że ataki powietrzne na Huti będą kontynuowane nawet jeśli nie powstrzymają one ataków rebeliantów na statki.

- Czy zatrzymały Huti? Nie. Czy będą kontynuowane? Tak — powiedział Biden na pokładzie Air Force One.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne