Minister obrony Niemiec Boris Pistorius: Pierwszy raz niemieckie wojsko będzie na stałe poza Niemcami

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius mówił o "historycznym porozumieniu" z Litwą w sprawie stacjonowania w tym kraju na zasadzie stałej niemieckiej brygady.

Publikacja: 18.12.2023 12:31

Boris Pistorius

Boris Pistorius

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 663

Pistorius mówił, że po raz pierwszy niemieckie jednostki będą na stałe stacjonować poza granicami Republiki Federalnej Niemiec.

Do 2027 roku na Litwę trafi 4 800 niemieckich żołnierzy

- Będziemy bronić terytorium NATO, jesteśmy na to gotowi — mówił niemiecki minister na wspólnej konferencji prasowej z litewskim ministrem, Arvydasem Anušauskasem.

Ministrowie podpisali mapę drogową, która ma doprowadzić do przeniesienia na Litwę niemieckiej brygady, która ma stacjonować w tym kraju na stałę.

Na Litwę do 2027 roku ma trafić 4 800 niemieckich żołnierzy i 200 cywilów. Pierwsi niemieccy żołnierze mają trafić na Litwę w 2024 roku.

Czytaj więcej

Niemieccy żołnierze będą bronić Polski? Ambasador Viktor Elbling odpowiada

Niemiecka brygada, która trafi na Litwę, będzie liczyć pięć batalionów, w tym batalion pancerny i batalion artylerii. Jej obecność jest elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Litwa starała się o stałą obecność niemieckiej brygady w kraju (dotychczas stacjonowała ona w Niemczech gotowa do natychmiastowego przerzutu na Litwę) w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Rudnikach i Rukli, część zostanie zakwaterowana w Wilnie i Kownie.

- To historyczna decyzja zarówno dla Litwy, jak i Niemiec. To znacznie powiększy potencjał obronny, wzmocni środki odstraszania i kolektywnej obrony — oświadczył minister Anušauskas.

Odwiedziłem Litwę latem i, w czasie rozmowy z ministrem stwierdziłem, że jeśli wszystko będzie przebiegać w obecnym tempie, wówczas w przyszłym roku wystąpię o litewskie obywatelstwo

Boris Pistorius, minister obrony Niemiec

Minister mówił też, że wstępny etap przerzutu niemieckiej brygady na Litwę już się rozpoczął. Jednak główne pododdziały brygady trafią na Litwę w latach 2025-2026.

Pełną gotowość brygada osiągnie w 2027 roku.

Minister obrony Niemiec: W tym tempie w przyszłym roku wystąpię o obywatelstwo Litwy

Pistorius podkreślił z kolei, że podjęcie decyzji o przeniesieniu brygady z Niemiec na Litwę oznacza nowy etap rozwoju przyjaznych stosunków między Niemcami a Litwą.

- Odwiedziłem Litwę już cztery razy. Odwiedziłem Litwę latem i, w czasie rozmowy z ministrem stwierdziłem, że jeśli wszystko będzie przebiegać w obecnym tempie, wówczas w przyszłym roku wystąpię o litewskie obywatelstwo - żartował niemiecki minister.

Pistorius mówił też, że umieszczając brygadę na Litwie, Niemcy stają się jednym z liderów NATO.

- Nie wszyscy wierzyli, że to wdrożymy, że to się uda, ale zajęło tylko 6 miesięcy od podjęcia decyzji do sporządzenia planu działania i jest to wielkie osiągnięcie. Niektórzy są niecierpliwi i pytają, dlaczego brygady jeszcze tu nie ma, ale wszyscy, którzy nad tym pracują wiedzą, jak trudne to zadanie i że nie można zrealizować tego projektu w kilka tygodni — dodał.

Pistorius poinformował też, że na Litwę trafią 122. batalion piechoty zmechanizowanej z Bawarii i 203. batalion pancerny z Augustdorfu.

Pistorius mówił, że po raz pierwszy niemieckie jednostki będą na stałe stacjonować poza granicami Republiki Federalnej Niemiec.

Do 2027 roku na Litwę trafi 4 800 niemieckich żołnierzy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski na linii frontu. Prezydent Ukrainy pojechał do Charkowa
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi przez pomyłkę ostrzelały sztab izraelskiego batalionu. Są ofiary
Konflikty zbrojne
Przewodniczący Dumy grozi użyciem potężnej broni. "Kijów wciąga USA i Europę w wielką wojnę"
Konflikty zbrojne
Rosja szuka w Azji najemników na wojnę. Władze państw mają dość
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak o zajęciu Wołczańska: Putin chce wygnać Ukraińców z Charkowa