Strefa Gazy: Jeden z największych szpitali niemal pozbawiony prądu

Indonezyjski Szpital w Beit Lahia, w północnej części Strefy Gazy, znajdujący się w pobliżu obozu dla uchodźców w Dżabaliji, który był celem izraelskich ataków powietrznych, został pozbawiony swojego głównego generatora prądu - informują Palestyńczycy.

Publikacja: 02.11.2023 10:17

Izrael nadal atakuje cele w Strefie Gazy

Izrael nadal atakuje cele w Strefie Gazy

Foto: AFP

Główny generator prądu dla szpitala przestał działać rankiem - podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Strefa Gazy bez prądu i paliwa w wyniku izraelskiej blokady

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, Aszraf Al-Kudra powiedział w opublikowanym oświadczeniu, że w szpitalu działają mniejsze, pomocnicze generatory, ale placówka musiała wyłączyć światło w większości pomieszczeń, wyłączyć generatory tlenu oraz chłodzenie w kostnicach.

Czytaj więcej

W Strefie Gazy są Polacy. Podjęto działania, by ich ewakuować

- Te nadzwyczajne środki pozwolą Indonezyjskiemu Szpitalowi pracować przez kilka dni - powiedział Al-Kudra. - Jednakże jeśli nie zapewnimy dostaw prądu lub paliwa, będziemy się mierzyć z katastrofą - ostrzegł.

Izrael objął Strefę Gazy całkowitą blokadą po ataku Hamasu z 7 października, wstrzymując wwóz do Strefy Gazy nawet żywności i paliwa. W efekcie działanie wstrzymała jedyna elektrownia w Strefie Gazy, a w enklawie brakuje paliwa do zasilania generatorów prądotwórczych.

Tel Awiw przekonuje, że Hamas dysponuje zapasami paliwa, którymi nie dzieli się z ludnością cywilną i tłumaczy, że nie pozwala na wwóz do Strefy Gazy paliwa, ponieważ mogłoby one zostać wykorzystane przez Hamas do zasilania wentylacji i oświetlenia w podziemnych tunelach istniejących pod enklawą.

Trwają walki izraelskiej armii w Strefie Gazy

Tymczasem izraelska armia informuje, że jej piechota i czołgi starły się z oddziałami Hamasu w północnej części Strefy Gazy. W walkach zginąć miało kilkudziesięciu członków Hamasu.

Izrael objął Strefę Gazy całkowitą blokadą po ataku Hamasu z 7 października

W walkach z Hamasem miała uczestniczyć Brygada Piechoty ze Wzgórz Golan. Terroryści z Hamasu mieli prowadzić ostrzał rakietowy, detonować ładunki wybuchowe, a także obrzucać izraelskich żołnierzy i pojazdy granatami.

Izraelska piechota miała odpowiedzieć ogniem, przy wsparciu ognia artyleryjskiego i wojsk pancernych oraz sił powietrznych i okrętów marynarki.

W starcia z Hamasem mieli też wdać się żołnierze Brygady Nachal.

Izraelska armia informuje też o kolejnych uderzeniach na cele w Strefie Gazy, magazyny Hamasu i zakłady produkujące broń, a także stanowiska z których odpalane są pociski przeciwpancerne oraz miejsca, z których wysyłane są drony.

Główny generator prądu dla szpitala przestał działać rankiem - podało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Strefa Gazy bez prądu i paliwa w wyniku izraelskiej blokady

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą
Konflikty zbrojne
Izrael chce rekrutować żołnierzy spośród religijnych ortodoksów
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 876
Konflikty zbrojne
Klęska wojny pozycyjnej na Ukrainie. Przyczółek nad Dnieprem ewakuowany