Atak Hamasu. Szef Sztabu armii Izraela: Czas na wojnę. Antony Blinken widział zdjęcia zamordowanych dzieci

Gen. Herci Halewi, szef Sztabu Generalnego armii Izraela zapowiedział, że przyjdzie czas, aby wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów, które sprawiły, że Izrael został zaskoczony przez Hamas 7 października, ale "teraz jest czas na wojnę".

Publikacja: 13.10.2023 05:11

W nocy Izrael przeprowadził kolejne uderzenia odwetowe na Strefę Gazy

W nocy Izrael przeprowadził kolejne uderzenia odwetowe na Strefę Gazy

Foto: AFP

Izrael zgromadził w ostatnich dniach 300 tys. żołnierzy oraz sprzęt ciężki, w tym czołgi, przy granicy ze Strefą Gazy, co - w zgodnej opinii ekspertów - jest zapowiedzią inwazji lądowej, której celem będzie rozbicie rządzącego Strefą Gazy od 2007 roku Hamasu.

Izrael pokazuje Zachodowi zdjęcia ofiar Hamasu

7 października rankiem Hamas przeprowadził zmasowany ostrzał rakietowy Izraela (w stronę Izraela poleciało 2,5-3 tys. rakiet) po czym grupy bojowników Hamasu w wielu miejscach przekroczyły granicę między Strefą Gazy a Izraelem i wtargnęły do Izraela zabijając żołnierzy i cywilów oraz biorąc zakładników. Tych ostatnich ma być obecnie w Strefie Gazy od 150 do 200.

Czytaj więcej

Hamas zapowiada transmitowanie egzekucji zakładników. Firmy technologiczne nie mogą ich powstrzymać

Aby zyskać poparcie w swojej wojnie z Hamasem przedstawiciele izraelskiego rządu pokazali sekretarzowi stanu USA, Antony'emu Blinkenowi, przebywającemu z wizytą w Izraelu i ministrom obrony państw NATO zdjęcia przedstawiające ofiary Hamasu - dzieci i cywilów - którzy mieli zostać zamordowani w czasie ataku z 7 października.

Blinken mówił, że widział zdjęcie dziecka "podziurawionego kulami", żołnierzy, którym ścinano głowy i młodych ludzi spalonych w swoich samochodach. - To naprawdę przekracza wszystko, co jesteśmy w stanie pojąć - podkreślał.

Jednocześnie jednak Blinken wezwał Izrael, aby w swoim odwecie wykazał się powściągliwością. Wcześniej Joe Biden apelował do Beniamina Netanjahu, by Izrael przestrzegał norm prawa regulujących sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych.

Blinken wyraził też wsparcie USA dla Izraela mówiąc: "zawsze będziemy po waszej stronie".

Sekretarz stanu USA ma teraz odwiedzić Katar, Arabię Saudyjską, Egipt i ZEA. Z kolei w piątek ma dojść do spotkania króla Jordanii, Abdullaha, z prezydentem Autonomii Palestyńskiej,Mahmudem Abbasem, na Zachodnim Brzegu. Ta aktywność dyplomatyczna ma na celu przeciwdziałanie eskalacji w wojnie Izraela z Hamasem.

Jednocześnie USA deklarują, że nie stawiają żadnych warunków jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Izraela. Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin oświadczył, że Waszyngton spodziewa się, iż izraelska armia "zrobi co trzeba" w wojnie z Hamasem.

Austin odwiedzi Izrael w piątek. Ma spotkać się z premierem kraju, Beniaminem Netanjahu.

Wojna w Izraelu: W Strefie Gazy kończy się żywność i woda

Tymczasem Hamas wezwał Palestyńczyków do protestów wobec ataków Izraela na Strefę Gazy. Hamas apeluje o to, by atakować izraelskich żołnierzy i policjantów na Zachodnim Brzegu.

Czytaj więcej

Hamas zabił młode małżeństwo z Izraela. Rodzice zdołali ukryć roczne bliźniaki przed terrorystami

Ustalona dotychczas liczba ofiar ataku Hamasu na Izrael po stronie izraelskiej wynosi 1 300. Z kolei w odwetowych nalotach Izraela na Strefę Gazy, która została objęta całkowitą blokadą, miało zginąć ponad 1 500 osób.

W nocy Izrael znów atakował cele w Strefie Gazy. Palestyńskie media informują o ataku na obóz dla uchodźców Muchajjam al-Burajdż w którym miało zginąć co najmniej 17 osób.

Gdy po stronie palestyńskiej rośnie liczba ofiar, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje, że szpitalom w Strefie Gazy wystarczy paliwa do generatorów, bez których będą one pozbawione prądu, na zaledwie kilka godzin. Z kolei Światowy Program Żywnościowy ONZ alarmuje, że w Strefie Gazy kończą się zapasy żywności i bieżącej wody.

ONZ podaje, że już 423 tys. mieszkańców Strefy Gazy straciło dach nad głową. Enklawę zamieszkuje łącznie ok. 2,3 mln osób.

Izrael zgromadził w ostatnich dniach 300 tys. żołnierzy oraz sprzęt ciężki, w tym czołgi, przy granicy ze Strefą Gazy, co - w zgodnej opinii ekspertów - jest zapowiedzią inwazji lądowej, której celem będzie rozbicie rządzącego Strefą Gazy od 2007 roku Hamasu.

Izrael pokazuje Zachodowi zdjęcia ofiar Hamasu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy
Konflikty zbrojne
Miedwiediew nawołuje do "wyzwolenia Ukrainy z okowów Zachodu" i cytuje papieża
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Rosja znów szantażuje NATO bronią atomową. Zwykły blef czy realna groźba?
Konflikty zbrojne
Rakiety trafiły statek z polską załogą w Zatoce Adeńskiej