USA nie wykluczają przekazania amunicji kasetowej Ukrainie

Administracja Joe Bidena poważnie rozważa wydanie zgody na przekazanie amunicji kasetowej Ukrainie - twierdzi CNN, powołując się na "liczne źródła znające sprawę".

Publikacja: 30.06.2023 05:34

Amerykańscy żołnierze w czasie strzelania z haubicy M777. Wiele takich haubic trafiło na Ukrainę

Amerykańscy żołnierze w czasie strzelania z haubicy M777. Wiele takich haubic trafiło na Ukrainę

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 492

Rozmówcy CNN twierdzą, że ostateczna decyzja w sprawie przekazania Ukrainie amunicji kasetowej ma zostać wkrótce podjęta przez Biały Dom.

Czym jest amunicja kasetowa?

Gdyby USA zdecydowały się przekazać Ukrainie amunicję kasetową, wówczas mogłaby ona wejść w skład kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który USA mają przekazać Ukrainie w lipcu.

- To bez wątpienia miałoby znaczący wpływ na pole walki - mówi przedstawiciel administracji USA w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Donald Trump nie wyklucza utraty części terytorium przez Ukrainę

Władze Ukrainy domagają się przekazania im przez USA amunicji kasetowej od 2022 roku, argumentując, że zwiększyłoby to ilość dostępnej Ukrainie amunicji do zachodnich zestawów artyleryjskich i rakietowych i pomogłoby w wyrównaniu potencjału Ukrainy i Rosji jeśli chodzi o artylerię.

Ukraina może potrzebować więcej amunicji artyleryjskiej - a duże zapasy amunicji kasetowej, które posiada w swoich magazynach amerykańska armia, mogłyby być odpowiedzią na ten problem

Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na Ukrainie. 

USA były dotychczas sceptyczne w kwestii przekazania Ukrainie amunicji kasetowej ze względu na zagrożenie, jakie jej użycie może stanowić dla cywilów. Wielu sojuszników USA - m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy - ratyfikowało konwencję w sprawie zakazu użycia broni kasetowej.

Amunicja kasetowa mogłaby wesprzeć kontrofensywę Ukrainy?

Teraz jednak, w związku z wolniejszymi niż zakładano postępami kontrofensywy Ukrainy, USA mają obawiać się, że w przypadku możliwego przedłużenia się kontrofensywy i prób sforsowania silnie ufortyfikowanych rosyjskich pozycji, Ukraina może potrzebować więcej amunicji artyleryjskiej - a duże zapasy amunicji kasetowej, które posiada w swoich magazynach amerykańska armia, mogłyby być odpowiedzią na ten problem. USA wycofały z użycia amunicję kasetową w 2016 roku, ale nadal składują ją w magazynach.

Czytaj więcej

CNN: Ukraina prosi USA o amunicję kasetową

Ponadto przedstawiciele administracji USA podkreślają, że Ukraina używa już amunicji kasetowej, którą ma w arsenale, podobnie zresztą jak Rosjanie. Ci ostatni często używają tego typu amunicji ostrzeliwując cele czysto cywilne.

Ukraińcy proszą USA o pociski kasetowe do zestawów HIMARS i haubic kalibru 155 mm. Przekonują, że pomogłaby ona atakować większe i bardziej rozproszone cele - takie jak np. zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu.

Ukraiński parlamentarzysta, Oleksij Honczarenko przekonuje, że dzięki amunicji kasetowej "Ukraina zakończy tę wojnę szybciej, z korzyścią dla wszystkich".

Rozmówcy CNN twierdzą, że ostateczna decyzja w sprawie przekazania Ukrainie amunicji kasetowej ma zostać wkrótce podjęta przez Biały Dom.

Czym jest amunicja kasetowa?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?