Amerykańskie dowództwo nie wierzy w ukraińskie zwycięstwo w 2023 roku

Mało prawdopodobne, by w 2023 roku Ukraina odniosła zwycięstwo w wojnie z Rosją - ocenił najwyższy rangą amerykański dowódca generał Mark Milley.

Publikacja: 01.04.2023 16:47

Ukraińskie stanowisko obrony przeciwlotniczej w pobliżu Bachmutu

Ukraińskie stanowisko obrony przeciwlotniczej w pobliżu Bachmutu

Foto: Aris Messinis / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 402

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów udzielił wywiadu portalowi Defense One. Odniósł się w nim do szans na to, by siły ukraińskie wyparły wojska rosyjskie z terenu Ukrainy. - Nie sądzę, aby udało się to osiągnąć w tym roku - powiedział.

Gen. Mark Milley zaznaczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie deklarował publicznie, że celem Ukrainy jest wypędzenie wszystkich rosyjskich żołnierzy z okupowanych przez nich terenów Ukrainy. - A to bardzo poważne zadanie wojskowe. Bardzo, bardzo trudne. Mówimy o kilkuset tysiącach Rosjan, którzy znajdują się na okupowanej przez Rosję Ukrainie - podkreślił.

Czytaj więcej

Putin zatwierdził nową koncepcję polityki zagranicznej Rosji

- Nie mówię, że tego nie da się zrobić. Mówię tylko, że to bardzo trudne zadanie - zastrzegł najwyższy rangą amerykański dowódca.

W listopadzie ubiegłego roku przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów mówił na konferencji prasowej, że prawdopodobieństwo, że Ukraina "w najbliższej przyszłości" odzyska Krym i wyprzez ze swego terytorium wojska rosyjskie "nie jest wysokie".

Jednocześnie gen. Milley ocenił, że prowadzące inwazję na Ukrainę wojska rosyjskie zawodzą pod względem strategicznym, operacyjnym oraz taktycznym.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek