Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja musi poczuć, iż nie osiągnie niczego na Ukrainie. - Wypełnienie tego zadania zależy od różnych elementów, zarówno obronnych, jak i politycznych. Ale jednym z najważniejszych elementów są czołgi. Nowoczesne, zachodnie czołgi - podkreśla.
Piątkowe spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw w amerykańskiej bazie w Ramstein, nie przyniosło efektów, jakich spodziewały się kraje wschodniej flanki Sojuszu i sam Kijów.
Według relacji polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka temat niemieckiej zgody na dostarczenie walczącej Ukrainie czołgów leopard został odłożony na później.
Czytaj więcej
Niemcy zawiodły nadzieje wielu w Ramstein: na piątkowym spotkaniu nie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie najskuteczniejszych czołgów Europy. Ale Kanclerz Scholz jest otwarty na dalszą dyskusję.
Nowy niemiecki minister obrony Dawid Pistorius temat opędził niewiele wnoszącymi uwagami o konieczności szkolenia ukraińskich żołnierzy, długoterminowości dostaw i efektywnej możliwości wykorzystania dostarczonego sprzętu. W sprawie akceptacji dostaw niemieckich czołgów leopard od 15 krajów dysponujących tym sprzętem, ujawnił, że wciąż brak politycznej decyzji i należy ona do kanclerza.