Republika Środkowoafrykańska: Obcy samolot zbombardował bazę rosyjskich najemników

Jak informuje agencja AFP, powołując się na rząd Republiki Środkowoafrykańskiej, samolot, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę wojsk rządowych, w której przebywają między innymi rosyjscy najemnicy z tzw. Grupy Wagnera.

Publikacja: 29.11.2022 11:24

Republika Środkowoafrykańska: Obcy samolot zbombardował bazę rosyjskich najemników

Foto: Google Maps

Jak czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie rządu Republiki Środkowoafrykańskiej, „w mieście Bossangoa samolot zbombardował fabrykę bawełny oraz bazę sił resortu obrony”. W komunikacie użyto sformułowania ”nasi sojusznicy” – władze kraju używają go, określając rosyjskich najemników – pisze agencja AFP.  Samolot miał przylecieć z zagranicy. Nie określono jednak, z jakiego kraju pochodzi.

W bazie, która została zbombardowana, znajdowało się kilkuset ludzi z tzw. Grupy Wagnera – militarnej formacji stworzonej pod auspicjami Moskwy.

„Materiały wybuchowe spowodowały poważne szkody materialne. Samolot, po popełnieniu tych zbrodni, skierował się na północ" – poinformował rząd Republiki Środkowoafrykańskiej.

Czytaj więcej

„Bratnia pomoc” Rosji dla Republiki Środkowoafrykańskiej

Rząd podkreślił, że nalot „nie może pozostać bezkarny” i poinformował, że wszczęto dochodzenie „w celu ustalenia odpowiedzialności” za „haniebny czyn popełniony przez wrogów pokoju”.

Od 2013 roku w Republice Środkowoafrykańskiej trwa konflikt zbrojny. Wybuchł on, gdy koalicja rebeliantów Seleka obaliła ówczesnego prezydenta Francois Bozize. Wywołało to represje ze strony chrześcijańskich bojówek. Armia, która wspierana jest przez siły pokojowe ONZ, a także wojska rosyjskie i rwandyjskie, walczyła w ostatnich latach z bojownikami starającymi się obalić prezydenta Faustina-Archange Touaderę. 

Rosyjscy najemnicy z tzw. Grupy Wagnera wielokrotnie oskarżani byli o eksploatację zasobów naturalnych w krajach afrykańskich oraz o rozszerzanie wpływów Kremla w Afryce.

Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
Konflikty zbrojne
Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Ukraiński parlamentarzysta o ofensywie Rosji: Nikt nie wie co będzie
Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów