Szef brytyjskiego MSZ: Putin ma na rękach ukraińską i rosyjską krew

James Cleverly, minister spraw zagranicznych w gabinecie Rishiego Sunaka, ocenił, że ataki Rosji na system energetyczny Ukrainy i cele cywilne dowodzi, że "jedynym celem Putina jest szerzenie terroru, pozbawienie ukraińskich rodzin światła i ciepła".

Publikacja: 31.10.2022 18:05

James Cleverly

James Cleverly

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

James Cleverly podkreślił w oświadczeniu przed Izbą Gmin, że cele atakowane przez armię Rosji nie mają nic wspólnego z infrastrukturą militarną.

Minister spraw zagranicznych wezwał Rosję do "zaprzestania utrudniania" eksportu zboża na Morzu Czarnym, poprzez zawieszenie umowy, wynegocjowanej w sierpniu przy udziale Turcji i ONZ.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej w sobotę, po tym, jak twierdziła, że ukraińskie drony przeprowadziły atak na flotę czarnomorską  w porcie w Sewastopolu.

- Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi na wykorzystanie globalnego głodu jako metody osłabienia poparcia dla Ukrainy - mówił Cleverly.

Szef brytyjskiej dyplomacji podkreślił absurdalność twierdzeń władz Rosji o szykowanym przez Ukrainę ataku "brudną bombą", a groźby Putina użycia broni jądrowej ocenił jako "nieodpowiedzialne".

Cleverly uważa też, że że Putin „zemścił się” za swoje niepowodzenia wojskowe na cywilach Ukrainy, odcinając im dostawy prądu i wody oraz „na najbiedniejszych ludziach na świecie, zagrażając ich dostawom żywności”.

Minister zarzucił Putinowi, że ma na rękach i ukraińską, i rosyjską krew.

- Są matki, które myślały, że ich synowie idą na trening, a potem dowiedziały się, że zginęli na froncie - mówił polityk.

Dodał, że Rosjanie także cierpią z powodu wojny i tylko od Putina zależy jej zakończenie.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim