Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 181

- Zwrot Krymu Ukrainie, której jest nieodłączną częścią, jest zasadniczo wymogiem prawa międzynarodowego – powiedział Erdogan, przemawiając za pomocą wideołącza podczas szczytu Platformy Krymskiej.

Platforma Krymska to forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, mające na celu zwrócenie większej uwagi świata na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 r.

Czytaj więcej

Sondaż. Wyborcy Orbána wskazali winnego wojny w Ukrainie

Erdogan zapowiedział, że Ankara będzie nadal wspierać Platformę Krymską. - Turcja nie uznaje aneksji Krymu i od pierwszego dnia otwarcie twierdzi, że ten krok jest bezprawny i nielegalny. To jest zasadnicze stanowisko, które ma nie tylko podstawy prawne, ale także moralne - mówił.

Prezydent Turcji dodał, że ochrona integralności terytorialnej, suwerenności i jedności politycznej Ukrainy jest „krytyczna” nie tylko dla regionalnego, ale i globalnego bezpieczeństwa i stabilności. Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa krymskich Tatarów to jeden z priorytetów Turcji.

Tatarzy krymscy, którzy przez wieki wiele wycierpieli, walczą o spokojne życie w swojej ojczyźnie

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan powtórzył również swoje oczekiwanie dotyczące uwolnienia Narimana Dżelała - wiceszefa Medżlisu, samorządu tatarskiego - i co najmniej 45 innych Tatarów krymskich, zatrzymanych przez Rosję w 2021 roku.

Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja będzie kontynuować swoją rolę mediacyjną między Rosją a Ukrainą, aby zapewnić pokój w regionie.