Szojgu: Rosja nie planuje użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie

- Rosja nie planuje użycia taktycznej broni jądrowej lub broni chemicznej na Ukrainie - oświadczył minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.

Publikacja: 16.08.2022 09:53

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 174

- Media rozpowszechniają spekulacje, na temat domniemanego, możliwego użycia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej w czasie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie lub o gotowości użycia broni chemicznej. Cała ta papka informacyjna jest całkowitym kłamstwem - powiedział Szojgu występując na odbywającej się w Moskwie Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa.

- Z wojskowego punktu widzenia, nie ma konieczności użycia broni atomowej na Ukrainie, w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Głównym zadaniem rosyjskiej broni atomowej jest odstraszanie przed atakiem atomowym. Jej użycie jest ograniczone do nadzwyczajnych okoliczności, które są określone w rosyjskich doktrynach, dostępnych publicznie - dodał minister obrony Rosji.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosyjska flota przyparta do Krymu. Nie ma kontroli nad Morzem Czarnym

- Oskarżenia o możliwe użycie broni chemicznej na Ukrainie są także absurdalne. Chcę przypomnieć, że, inaczej niż USA, całkowicie zniszczyliśmy taką broń w naszym kraju w 2017 roku w ramach wypełnienia międzynarodowych zobowiązań. W tym samym czasie, prowokacje z użyciem toksycznych substancji, stały się znakiem wyróżniającym dla sponsorowanych przez Zachód, tzw. organizacji publicznych, jak Białe Hełmy w Syrii - mówił też Szojgu.

- Prowokacje informacyjne mają na celu odwrócenie uwagi od faktów, stwierdzonych na Ukrainie, gdzie prowadzone były, przez amerykańskich specjalistów, zakazane prace nad bronią biologiczną - dodał rosyjski minister obrony.

Z wojskowego punktu widzenia, nie ma konieczności użycia broni atomowej na Ukrainie

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji

W marcu, po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił, że Rosja może użyć broni jądrowej jeśli będzie mierzyć się z "egzystencjalnym zagrożeniem". Rosja jest państwem świata z największym arsenałem głowic jądrowych.

Pod koniec lutego, tuż po wybuchu wojny, prezydent Rosji, Władimir Putin, podjął decyzję o postawieniu rosyjskich sił odstraszania strategicznego (uzbrojonych w broń atomową) w stan podwyższonej gotowości bojowej.

Szojgu mówił też, że Rosja zmieni podejście do obrony swojego terytorium w związku ze zmianami warunków bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku i Arktyce, po tym jak Szwecja i Finlandia zdecydowały się na dołączenie do NATO. - Niektóre konkluzje zostały już zawarte w zaktualizowanej doktrynie morskiej, zatwierdzonej przez prezydenta Federacji Rosyjskiej 31 lipca. Prace w tym kierunku będą kontynuowane - podkreślił minister obrony Rosji.

Według Szojgu rozszerzenie sojuszu o Szwecję i Finlandię nie ma związku z rosyjską operacją specjalną na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne