W rozmowie z dziennikarzami w Waszyngtonie ukraińska deputowana oceniła, że na froncie sytuacja obecnie "to piekło". - Tracimy teraz o wiele więcej ludzi niż na początku wojny - powiedziała Ołeksandra Ustinowa, cytowana przez CNN.

Deputowana dodała, że Ukraina nie liczy już na dostawy myśliwców MiG z czasów sowieckich, ponieważ "wojna się zmieniła". Ustinowa podkreśliła, że aby skutecznie przeciwstawić się Rosji, Ukraina potrzebuje wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, samobieżnych haubic M109 Paladin oraz samolotów bojowych w rodzaju F-16. Posłanka wezwała Stany Zjednoczone do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze takich maszyn.

Czytaj więcej

Pierwszy raz od lutego szef Pentagonu rozmawiał z ministrem obrony Rosji

Ustinowa oceniła, że decyzja USA o przekazaniu Ukrainie broni ciężkiej zapadła zbyt późno. Dodała, że gdyby Ukraina miała haubice dwa miesiące temu, Rosjanie nie byliby w stanie otoczyć Mariupola i zniszczyć tego miasta.

- Dla nas czas to życie, tysiące istnień. Słyszeliśmy, że wszystko toczy się bezprecedensowo szybko i że decyzje zapadają szybko. Ale takiej wojny jak ta nie było od II wojny światowej i niestety wciąż prosimy o podejmowanie szybszych decyzji - powiedziała ukraińska deputowana.

Wojna na Ukrainie trwa od ponad jedenastu tygodni. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.