Członkostwo Finlandii w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) znacznie zwiększyłoby jej potencjał odstraszania, gdyby stała się celem agresji ze strony Rosji - stwierdziła komisja obrony.

Finlandia, którą z sąsiednią Rosją łączy granica o długości 1300 km i trudna przeszłość, ponownie rozważa swoje długoletnie stanowisko powstrzymania się od wstąpienia do NATO w celu utrzymania przyjaznych stosunków ze wschodnim sąsiadem. 

Czytaj więcej

Rosyjskie pociski kierowane nie trafiają w cele. Moskwa w tyle za wojskami NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto ma w czwartek ogłosić swoje stanowisko w sprawie przystąpienia do NATO, co oznaczałoby poważną zmianę polityki bezpieczeństwa kraju nordyckiego w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Komisja obrony parlamentu przedstawiła swoje stanowisko na ten temat w odpowiedzi na rządową białą księgę aktualizującą politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. 

- Członkostwo w NATO jest najlepszym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa Finlandii. Wzmacnia ono zdolność Finlandii do obrony narodowej dzięki wsparciu znaczących zasobów wojskowych sojuszu - powiedział przewodniczący komisji i główny lider opozycji Petteri Orpo.