"Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Azowstalu. Pierwsza grupa ok. 100 osób kieruje się na terytorium kontrolowane (przez Ukrainę - red.). Jutro spotkamy się z nimi w Zaporożu. Dziękuję naszemu zespołowi!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że strona ukraińska wraz z przedstawicielami ONZ pracuje nad ewakuacją pozostałych cywilów z terenów zakładów Azowstal. W kolejnym wpisie Zełenski podziękował Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża za jego rolę w negocjacjach oraz pracę zespołów w Mariupolu.

Po tym, jak w niedzielę agencja Reutera poinformowała, że grupa kilkudziesięciu osób przebywających dotąd na terenie Azowstalu przybyła do tymczasowego centrum zakwaterowania ONZ oficjalnie potwierdziło, że ewakuacja ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal trwa od soboty.

Czytaj więcej

Mariupol. Doradca mera: Mamy informacje o kolejnym zbiorowym grobie

Rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Saviano Abreu przekazał, że operacja "bezpiecznego przejścia" realizowana jest we współpracy z Czerwonym Krzyżem oraz stronami konfliktu. Zastrzegł, że ze względu na bezpieczeństwo cywilów i konwoju w czasie trwania operacji szczegółowe informacje na jej temat nie będą udzielane.

Doniesienia o ewakuacji potwierdził także Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Konwój ewakuacyjny wyruszył 29 kwietnia, przebył ok. 230 kilometrów i dotarł do zakładów w Mariupolu w sobotę rano czasu lokalnego - przekazano. W niedzielę rada miejska Mariupola podała, iż istnieje szansa na ewakuację cywilów z miasta.

Czytaj więcej

Rosja: W graniczącym z Ukrainą obwodzie "częściowo zawalił się" most kolejowy

Mariupol to położony na Morzem Azowskim port w obwodzie donieckim. Wojska rosyjskie oblegały miasto od 2 marca. Obecnie ukraińscy żołnierze bronią się tylko na terenie zakładów Azowstal, a Rosjanie ogłosili już oficjalnie zdobycie Mariupola, w którym zakłady Azowstal mają być izolowane. Mimo że prezydent Rosji Władimir Putin odwołał rozkaz szturmu na Azowstal, ataki rosyjskiej armii na ten teren nie ustają. Według wcześniejszych doniesień, na terenach kombinatu Azowstal, gdzie w czasach sowieckich powstała rozległa sieć podziemnych schronów i tuneli, ukrywało się ok. tysiąca cywilów.