BBC: Rosja zmieniła generała dowodzącego siłami na Ukrainie

Dziennikarz BBC Gordon Corera, powołując się na zachodniego urzędnika, który wypowiada się pod warunkiem zachowania anonimowości podaje, że obecnie głównodowodzącym siłami Rosji na Ukrainie jest gen. Aleksander Dwornikow, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Publikacja: 09.04.2022 06:34

Gen. Aleksander Dwornikow

Gen. Aleksander Dwornikow

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Informator dziennikarza BBC twierdzi, że Rosjanie przeorganizowali dowodzenie działaniami na Ukrainie, powierzając dowodzenie generałowi, który ma duże doświadczenie bojowe wyniesione z Syrii.

- Należy się spodziewać, że ogólny poziom dowodzenia i kontroli nad wojskami poprawi się - twierdzi rozmówca Corery.

Wymiana głównodowodzącego ma mieć na celu poprawę koordynacji działań pomiędzy różnymi jednostkami, ponieważ wcześniej rosyjskie zgrupowania wojsk na Ukrainie były dowodzone każda oddzielnie - mówi informator.

Rosjanom nie udało się jak dotąd, po 44 dniach walk, zrealizować celów inwazji: nie zajęli Kijowa, z dużych miast zdobyli kontrolę jedynie nad Chersoniem, nie osiągnęli też administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego.

Czytaj więcej

Zełenski: Atak w Kramatorsku to rosyjska zbrodnia wojenna, która musi zostać osądzona

Rozmówca dziennikarza BBC twierdzi, że Rosjanie byli powstrzymywani przez mniej liczne ukraińskie jednostki, które działały bardziej inteligentnie, wykorzystując element zaskoczenia, pomimo że Rosja dysponowała "znaczącą" siłą liczącą niewiele mniej niż 100 batalionowych grup taktycznych.

- Jeśli Rosja nie zmieni taktyki trudno spodziewać się, aby osiągnęła sukcesy nawet jeśli chodzi o te ograniczone cele, które obecnie sobie stawia - podsumował informator. Obecnie Rosjanie mają koncentrować się na ofensywie na wschodzie Ukrainy.

Należy się spodziewać, że ogólny poziom dowodzenia i kontroli nad wojskami poprawi się

Informator BBC

Rozmówca dziennikarza BBC twierdzi też, że polityczne cele mogą mieć pierwszeństwo nad militarnymi, a Rosja będzie dążyć do osiągnięcia jakiegoś rodzaju sukcesu na Ukrainie przed rocznicą zakończenia II wojny światowej, które w Rosji obchodzone jest 9 maja. 

Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
Konflikty zbrojne
Putin został zapytany o ukraińską kontrofensywę. "Nie osiągnęli swoich celów"