Wcześniej, w wystąpieniu na forum australijskiego parlamentu, dostarczenia tych pojazdów Ukrainie domagał się prezydent tego ostatniego kraju, Wołodymyr Zełenski.

- Wysyłamy (Ukrainie) naszą broń, amunicję, wysyłamy pomoc humanitarną. Wysyłamy kamizelki kuloodporne. Wszystkie te rzeczy. I wyślemy nasze transportery opancerzone, nasze Bushmastery - oświadczył w Sydney Morrison.

- Przewieziemy je naszymi C-17 (samoloty transportowe - red.), aby upewnić się, że będą mogły wesprzeć (Ukrainę) - dodał premier Australii.

Morrison nie poinformował ile pojazdów Bushmaster Australia przekaże Ukrainie, ani kiedy znajdą się one na Ukrainie.

Czytaj więcej

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pojazdy opancerzone i artylerię dalekiego zasięgu

Bushmaster to 11-tonowy, kołowy transporter piechoty, który może przewozić do 10 żołnierzy. Pojazdy te były wykorzystywane przez australijskich żołnierzy biorących udział w misji w Afganistanie.

Zełenski wystąpił w czwartek w parlamencie Australii po tym jak Canberra zapowiedziała przekazanie Ukrainie kolejnej partii pomocy wojskowej o wartości 25 mln dolarów.

Przewieziemy je naszymi C-17, aby upewnić się, że będą mogły wesprzeć (Ukrainę)

Scott Morrison, premier Australii, o dostawach Bushmasterów

Morrison mówił w piątek, że Australia będzie stała przy Ukrainie. - Dziękuję prezydentowi Zełenskiemu za wystąpienie przed naszym parlamentem i przypomnienie nam wszystkim, co jest stawką - podkreślił australijski premier.

- Kiedy jeden kraj nęka drugi, kiedy terytorialna suwerenność jednego kraju jest naruszona i zbrodnie wojenne są popełniane na Ukrainie przez Rosję, to jest coś czego Australijczycy nigdy nie będą tolerować - dodał Morrison.