Stalin z brązu na Krymie

W Liwadii z okazji 70. rocznicy konferencji jałtańskiej pojawił się pomnik „wielkiej trójki”. Społeczność krymskotatarska protestuje.

Publikacja: 05.02.2015 12:50

Pomnik w Liwadii (Józef Stalin, Winston Churchill, Franklin Roosevelt)

Pomnik w Liwadii (Józef Stalin, Winston Churchill, Franklin Roosevelt)

Foto: AFP

Władze zaanektowanego przez Rosję półwyspu zorganizowały międzynarodową konferencję naukową „Jałta 1945: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość", poświęconą spotkaniu „wielkiej trójki", do którego doszło w Liwadii kilka miesięcy przed zakończeniem II wojny światowej. Wtedy radziecki dyktator Józef Stalin, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill oraz prezydent USA Franklin Roosevelt zdecydowali o przyszłości i kształcie powojennej Europy.

Rosyjskie media podają, że w konferencji wzięło udział około 150 politologów, naukowców i historyków, m.in. z Francji, Polski, Wielkiej Brytanii i Łotwy. Władimir Putin osobiście się tam nie udał, lecz wysłał swoje przemówienie, które zostało przeczytane przez przedstawiciela rosyjskiego prezydenta na Krymie Olega Bieławiencewa.

„Widzimy, jak rozkręca się kampania, której celem jest zmiana podejścia do zakończenia II wojny światowej. Nie możemy biernie na to patrzeć. Musimy udaremniać wszelkie próby fałszowania faktów historycznych i stanąć w obronie prawdy, dotyczącej tej wojny" – czytamy w oświadczaniu rosyjskiego prezydenta.

By uczestniczyć w odsłonięciu pomnika „wielkiej trójki" na Krym udała się delegacja  z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiejem Naryszkinym na czele. Ma on dziś uroczyście odsłonić pomnik przywódców krajów koalicji antyhitlerowskiej autorstwa Zuraba Cereteli, który stanął przed Pałacem Potockich w Liwadii.

Pojawienie się Józefa Stalina z brązu na Krymie wywołało szczególnie oburzenie krymskotatarskiej społeczności, którą radziecki dyktator całkowicie wysiedlił z Półwyspu w 1944 roku.

- W ostatnim czasie na Krymie ciągle dochodzi do prowokacji i postawienie pomnika Stalina jest jedną z nich. Panuje tam atmosfera faszystowska, stalinowska – powiedział lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który obecnie jest doradcą ukraińskiego prezydenta ds. krymskotatarskiej społeczności i ma zakaz wjazdu na Krym. - Rosyjscy szowiniści ciągle chcą stawiać pomniki Katarzynie II albo Stalinowi – dodał.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1179
Konflikty zbrojne
Putin spotka się z Zełenskim? Rzecznik Kremla o warunku
Konflikty zbrojne
Czego Rosjanie zażądali od Ukraińców w Stambule? Są nowe informacje
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Wojska Lądowe mają nowego dowódcę. Kim jest gen. Andriej Mordwiczow?
Konflikty zbrojne
Dramatyczne doniesienia z Gazy, dzieci giną w nalotach. USA „zaniepokojone”