Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 10.12.2018 14:08 Publikacja: 10.12.2018 13:34
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Wprawdzie już przed kilkoma laty tematem zajmowała się prokuratura, która ostatecznie sprawę umorzyła, to jednak dziś pojawili się nowi świadkowie, a ofiary kapłana po latach zdecydowały się na przerwanie milczenia. Warto byłoby zatem temat wyjaśnić.
Wyjaśnień chce m.in. prezydent Gdańska, który zapowiada, że jeśli zarzuty się potwierdzą, pomnik prałata zniknie z krajobrazu miasta. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wzywa z kolei do dymisji cały Episkopat i zamierza się w tej sprawie wybrać do Watykanu. Tomasz Terlikowski postuluje zaś powołanie szerokiej kościelnej komisji, w skład której weszliby księża, psycholodzy, seksuolodzy itd.
Problem w tym, że ks. Jankowski nie żyje. A postępowań prawnych w stosunku do zmarłych się nie podejmuje. Taka praktyka nie istnieje też w prawodawstwie kościelnym. Ale… W obowiązujących w polskim Kościele wytycznych dotyczących postępowania w przypadku oskarżenia kapłana o molestowanie jest zapis, że jeśli dotyczy ono osoby zmarłej, to proces wyjaśniający można rozpocząć, by wyjaśnić sprawę „dla dobra Kościoła”. Raczej nie ma wątpliwości co do tego, że ten przypadek wyświetlić należy – nawet w sytuacji, gdy formalnego zgłoszenia kuria nie dostała, a wiedzę o nim posiadła z artykułu w prasie.
Ostateczna decyzja o uruchomieniu postępowania kanonicznego lub ewentualnym powołaniu komisji należy do metropolity gdańskiego. Mając w pamięci fakt, że abp Sławoj Leszek Głódź kilkakrotnie nagabywany przez „Rz” o rozmowę na temat swoich kontaktów z wywiadem wojskowym PRL w latach 80. (pisaliśmy o tym w czerwcu 2018 r.) odmówił, stwierdzając, że „nie nadeszła jeszcze odpowiednia pora” oraz to, że archidiecezja gdańska do dziś nie zamieściła na swojej stronie kontaktu do osoby, do której można zgłaszać ewentualne przypadki molestowania, i która także ma zajmować się pomocą dla ofiar, trochę wątpię, by taką decyzję podjął.
Nie można abp. Głodzia do tego zmusić. Poza prywatnymi rozmowami biskupów, w których mogliby taką decyzję sugerować, ani Konferencja Episkopatu Polski, ani jej prezydium nie mają do tego narzędzi. Mógłby to zrobić jedynie papież Franciszek. Osobiście, bądź za pośrednictwem nuncjusza. Ba, mógłby – gdyby hierarcha się opierał – wymóc nawet złożenie urzędu. Na półtora roku przed emeryturą byłby to dla niego mocny cios.
Abp Głódź oprócz tego, że jest księdzem, jest także wojskowym, generałem rezerwy. Żołnierze się nie boją i potrafią podejmować odważne decyzje. A zatem, odwagi, księże generale!
Spór o to, czy Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), to polityczne igrzyska i kolejny dowód na to, że sportem w Polsce rządzą ludzie małostkowi.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Wszyscy już się przyzwyczailiśmy, że fatalnie długi jest czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w sprawach podatkowych zwykłych obywateli, bo to prawie 3 lata(!). Taka sytuacja – gdy skarga podatnika finalnie okaże się zasadna, co nie jest zjawiskiem rzadkim - jest nie tylko krzywdząca dla obywateli ale również generująca zbędne koszty po stronie budżetu. Można odnieść wrażenie, że państwo z jakąś dziwną premedytacją nie pilnuje wpłacanych przez wszystkich obywateli podatków, bo przecież w budżecie innych pieniędzy nie ma.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Papież Franciszek w przesłaniu związanym z Rokiem Świętym Kościoła Rzymskokatolickiego zwrócił uwagę na problemy, które „stanowią zagrożenie dla istnienia ludzkości”. To, jego zdaniem, globalne zmiany klimatu, wojny i nierówne traktowanie migrantów. Papież wezwał do tego, by kraje „przeniosły wydatki na broń i sprzęt wojskowy na walkę z głodem na świecie”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas