Gdy dwa lata później „Rz" opisała kulisy afery hazardowej, w Platformie żartowano, że jej bohaterowie popadli w niejasne kontakty z biznesmenami, bo nie oglądali uważnie tego filmu – jako ważni politycy PO siedzieli za stołem prezydialnym, tyłem do ekranu. Ale nie tylko oni nie przyswoili sobie tamtej lekcji.
W poniedziałek Instytut Spraw Publicznych wraz z Transparency International przedstawił raport o korupcji w Polsce. Jego wnioski są surowe. „Brakuje systematycznych i konsekwentnych działań rządu w zakresie ograniczania korupcji" – czytamy. Niestety, wiele lat wcześniej dostrzegli to już przestępcy w ministerstwach, urzędach oraz firmach i wykorzystali do stworzenia skutecznego mechanizmu korupcyjnego.
Opisywana dziś przez „Rzeczpospolitą" korupcja przy procesach informatycznych nie dotyczy ustawienia jednego czy kilku przetargów. To historia potężnej patologii, która obejmowała dziesiątki inwestycji, resortów i urzędników. To korupcyjny system działający na skalę niemal przemysłową, przez który państwo traciło miliardy złotych.
To prawda, rząd Donalda Tuska nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności za tę infoaferę. Jej korzenie tkwią jeszcze w czasach SLD. Przestępczego mechanizmu nie udało się wyplenić nawet PiS, który hasło walki z korupcją wyniósł na sztandary. Tyle że odpowiedzialność za państwo spoczywa dziś na Tusku. Ta sprawa zaś będzie dla niego testem. Chodzi bowiem nie tylko o miliardy złotych publicznych środków, lecz również o wiarygodność przed Unią Europejską, która w dużej mierze finansuje projekty informatyzacji państwa.