Jak zapobiec zapaści demograficznej

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a to – jak wiadomo – może przynieść dramatyczne konsekwencje w przyszłości.

Publikacja: 17.05.2013 20:57

Filip Memches

Filip Memches

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Starzenie się społeczeństwa nie jest optymistyczną perspektywą. Brak rąk do pracy uderza w solidarność międzypokoleniową, na której oparty jest chociażby pierwszy filar ubezpieczeń społecznych.

Prezentujemy ankietę

przeprowadzoną wśród kobiet, które tłumaczą, dlaczego nie zdecydowały się na drugie dziecko i co mogłoby się przyczynić do zmiany tej decyzji. Z tych wszystkich wypowiedzi nasuwa się wniosek następujący: państwo ucieka się do rozmaitych półśrodków (becikowe, różne zasiłki), które tak naprawdę nie rozstrzygają podstawowego problemu, jakim jest bezpieczeństwo posiadania dzieci. W Polsce brakuje rozwiązań systemowych.

Politykę prorodzinną próbowały prowadzić w latach 2005–2007 rządy PiS. Ale to był tylko pierwszy krok. Niestety, Platforma Obywatelska nie ruszyła dalej, chociaż jej czołowi politycy co jakiś czas mówią o grożącej nam zapaści demograficznej. Jak na razie na słowach się kończy.

Jednak problemem nie jest tylko nieodpowiednia polityka państwa. Olbrzymie znaczenie mają czynniki kulturowe. Obyczaje Polaków się zmieniają. Ważny wzorzec zachowań kształtowany jest przez zachodni, liberalny indywidualizm, który promuje życie wygodne, „zdrowy egoizm”. Równocześnie w mediach rozmaite autorytety prezentują polskie rodziny wielodzietne jako zjawisko patologiczne i zarazem anachroniczne.

W takim kontekście macierzyństwo jawi się wartością pod warunkiem, że da się tę funkcję (a właściwie powołanie) pogodzić z życiem zawodowym. Nowoczesny stereotyp zakłada bowiem, że praca polega wyłącznie na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Macierzyństwo zaś – jak uważają niektórzy – to nie żadna praca, lecz beztroskie spędzanie czasu z ukochanym maluchem w domu. Tymczasem bycie matką, chociaż jest rzecz jasna trudem radosnym, bywa znacznie cięższe od wykonywania obowiązków zawodowych.

Starzenie się społeczeństwa nie jest optymistyczną perspektywą. Brak rąk do pracy uderza w solidarność międzypokoleniową, na której oparty jest chociażby pierwszy filar ubezpieczeń społecznych.

Prezentujemy ankietę

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Donald Tusk w orędziu mówi językiem PiS. Ale oferuje coś jeszcze
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Nie wykręcajcie nam rąk patriotyzmem, czyli wojna pod flagą biało-czerwoną
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Grzegorz Braun testuje siłę państwa. Czy może więcej i pozostanie bezkarny?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Kazimierz Groblewski: Ktoś powinien mocniej zareagować na antysemityzm Grzegorza Brauna
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne