Wystąpienia węgierskiego premiera Viktora Orbána w rumuńskim Băile Tusnad co roku wywołują spore kontrowersje. W 2014 roku ogłosił tam swą koncepcje demokracji nieliberalnej. W ubiegłym roku po wystąpieniu w Siedmiogrodzie do dymisji podała się bliska współpracowniczka Orbána, zarzucając mu rasizm, a samą mowę określiła „godną Goebbelsa”. Tym razem na doroczny spicz węgierskiego premiera zareagowały rządy Czech, Słowacji i Rumunii, ze względu na rewizjonistyczne podejście do historii Wielkich Węgier, które są dla Orbána nieustannie punktem odniesienia.
Co powiedział Viktor Orbán w rumuńskim Băile Tusnad?
Sąsiadów Węgier wzburzyły aluzje do historii Europy Środkowej. Obawiają się oni, że Orbán przejdzie w końcu od słów do czynów. Nacjonalizm w Europie doprowadził w XX wieku do niewyobrażalnych tragedii. A kolejne wystąpienia Orbána w Băile Tusnad wprost ociekają wielkowęgierskim nacjonalizmem, poczuciem historycznej krzywdy, żalem za utraconą większością terytorium i odwołują się do marzeń o tym, by odwrócić los sprzed stu lat, gdy upadła austrowęgierska monarchia wraz z wielkością samych Węgier. Wielu komentatorów zwróciło uwagę na podobieństwa retoryki Orbána do Putina, który wojnę z Ukrainą zaczął dużo wcześniej serią historycznych wykładów na temat tego, że istnienie narodowości ukraińskiej jest właściwie fikcją i że większość terenów Ukrainy to de facto Rosja itp. itd. Skądinąd Ukrainie węgierski premier zarzucił hungarofobię...
Czytaj więcej
W swoim tradycyjnym przemówieniu w rumuńskim uzdrowisku Băile Tușnad premier Węgier Viktor Orban przewiduje upadek USA i Europy. Za to Węgry, jak twierdzi, zostały „wskrzeszone” pod jego przywództwem.
Ale Orbána i Putina łączy coś jeszcze. Wystąpienie premiera Węgier było przesycone głęboko antyunijną, antyeuropejską i generalnie antyzachodnią retoryką. Mogłoby właściwie zostać wygłoszone jako kazanie jednego z ideologów wojny przeciw Ukrainie, czyli prawosławnego patriarchę Cyryla, który błogosławi rakiety lecące na Kijów i Odessę.
Upadający Zachód, upadająca Unia, tylko Węgry kwitną
Tak więc Viktor Orbán przedstawia historiozoficzny wykład, z którego aż bije antyamerykanizm. Stany Zjednoczone najpierw pokonały Związek Sowiecki, potem Unię Europejską, a dziś chwieją się w posadach pod naporem konkurencji ze strony Chin i gotowe są z tego powodu wciągnąć świat do wojny. Zresztą o Chinach Orbán wypowiada się niezwykle ciepło, chwaląc modernizację, postęp gospodarczy i skuteczność, z jaką poradziły sobie one z ubóstwem i głodem. Ani słowa o prawach człowieka, prześladowaniach, totalitaryzmie. One Orbána nie zajmują, ponieważ sam drwi z zachodniego indywidualizmu i skupieniu się na jednostce. – Jeśli przeczytacie konstytucje innych krajów europejskich, które są konstytucjami liberalnymi, zobaczycie, że w ich sercu jest „ja”. Jeśli przeczytasz węgierską konstytucję, zobaczysz, że koncentruje się ona na „my” – z dumą perorował w poniedziałek Orbán.