Fundusz Patriotyczny od samego powstania budził kontrowersje. Za jego utworzeniem stoją premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. W poprzednim roku sfinansowano z niego np. akcję plakatową Wojciecha Korkucia. Na banerach zestawiono współczesnych polityków niemieckich, w tym ówczesnego ambasadora RFN w Warszawie, z nazistowskimi zbrodniarzami. Na plakaty te Korkuć dostał 64 tys. zł.

Widniały na nich loga Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Funduszu Patriotycznego. Trudno zinterpretować to inaczej niż jako akcję finansowaną i wspieraną przez rząd. Ale resort kultury stwierdził wówczas, że „nie finansował ani nie patronował bezpośrednio temu projektowi”. Czyli ot tak dało na nie tylko swoje logo.

Czytaj więcej

Fundusz dla swoich

Nie ma wątpliwości, że Fundusz pompuje publiczne pieniądze m.in. w instytucje związane z obozem władzy oraz w te środowiska, które ma zamiar do siebie przekonać, czyli narodowców. Prawo i Sprawiedliwość, dając im możliwość otrzymania publicznych pieniędzy, liczy najpewniej, że w godzinie próby zachowają się jak trzeba. Wygląda to na próbę przyciągnięcia do siebie elektoratu skupionego wokół Krzysztofa Bosaka, a to już przypomina ordynarną korupcję polityczną.

Na liście beneficjentów Funduszu Patriotycznego w poprzednim roku znaleźliśmy np. projekty Jana Pospieszalskiego, bliskiej ojcu Tadeuszowi Rydzykowi Fundacji Lux Veritas, Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom, Fundacji Polska Wielki Projekt, Stowarzyszenia Straż Narodowa, Stowarzyszenia Patriotycznego Siedlce na Dom Patriotów i kampanię edukacyjną o Romanie Dmowskim, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Fundacji Republikańskiej na zakup siedziby regionalnej.

Oczywiście decyzje te tłumaczone są wsparciem „działań naukowców, organizacji społecznych, ruchów obywatelskich – które zajmują się upamiętnianiem i upowszechnianiem polskiej historii, w tym dziedzictwa ruchu narodowego i katolicko-społecznego”. Dlaczego akurat na te? „Są to tradycje niepodległościowe, które przez wiele lat były pomijane przez główny nurt debaty publicznej” – twierdzą twórcy Funduszu.

Słusznie politycy opozycji powtarzają, że prawica, poprzez sieć fundacji i stworzonych przez siebie instytutów, uwłaszcza się na majątku publicznym

W rzeczywistości PiS buduje swoje zaplecze w organizacjach i stara się w ten sposób umacniać swoją pozycję poza strukturami państwa na czas bycia w opozycji. Służy temu też sieć fundacji, które powstają, i instytutów (oczywiście narodowych) obsadzonych przez swoich ludzi, z rozbuchanymi budżetami.

PiS okopało się i nie ma zamiaru przyznać się do błędu, bo mogłoby to zostać źle zinterpretowane przez jego twardy elektorat. Jednak słusznie politycy opozycji powtarzają, że prawica, poprzez sieć fundacji i stworzonych przez siebie instytutów, uwłaszcza się na majątku publicznym. Analogie do komunistycznej nomenklatury u schyłku PRL-u wydają się oczywiste. A to jeszcze przecież nie jest koniec. Do wyborów kilka dobrych miesięcy, do rozdania kolejne miliony.