Szułdrzyński: Reparacje wreszcie w rękach ekspertów

W wyniku II wojny światowej, którą wywołały Niemcy, życie straciło 6 mln Polaków (w tym 3 mln żydowskiego pochodzenia). Do 1945 r. śmierć poniosła olbrzymia część elit: 40 proc. lekarzy, 30 proc. wykładowców uczelni wyższych, jedna czwarta księży oraz prawników. Pomijając same straty materialne, wciąż borykamy się z konsekwencjami niemieckiej agresji z 1939 r.

Aktualizacja: 04.09.2018 20:49 Publikacja: 04.09.2018 18:45

Szułdrzyński: Reparacje wreszcie w rękach ekspertów

Foto: Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

Polska przez wiele lat po zjednoczeniu Niemiec nie podnosiła tematu reparacji. Nie był to jednak ani błąd, ani krótkowzroczność poprzednich ekip, a raczej honorowanie niepisanej umowy zawartej po upadku komunizmu. W jej ramach Niemcy pomagają Polsce wrócić do świata Zachodu, stają się orędownikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO, a także rzecznikiem wysokich transferów unijnych środków nad Wisłę, które mają stać się swego rodzaju sposobem na nadgonienie cywilizacyjnego zapóźnienia, do którego przyczyniły się również działania Niemiec, a wreszcie uznają nasze granice. W zamian Polska godziła się na zjednoczenie i nie podnosiła tematu rozliczeń za przeszłość.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Komentarze
Czas uważnie przyjrzeć się soszjalom
Komentarze
Michał Kolanko: Dla Lewicy sukces w sprawie wolnej Wigilii ma jednak gorzki posmak
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Uciekający kandydat na prezydenta, czyli falstart Karola Nawrockiego
Komentarze
Estera Flieger: Tylko IPN mi żal. PiS go właśnie likwiduje
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Komentarze
Ekshumacje na Wołyniu odblokowane. Dlaczego Ukraina odpuszcza akurat dziś?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska