Islandia. Lawa z wulkanu dotarła do miasta. Płoną domy w Grindavik (WIDEO)

W pobliżu miasteczka rybackiego Grindavík w południowo-zachodniej Islandii, na półwyspie Reykjanes wybuchł wulkan, wyrzucając fontanny lawy, które dotarły do obrzeży miasta. Erupcja nastąpiła niecały miesiąc po poprzedniej.

Publikacja: 14.01.2024 19:00

Lawa dotarła do Grindavík

Lawa dotarła do Grindavík

Foto: X/President of Iceland

Ostatnia erupcja rozpoczęła się wcześnie rano w niedzielę, kilka godzin po wcześniejszej  aktywności sejsmicznej, która zmusiła władze do ostrzeżenia o zbliżającym się  niebezpieczeństwie i nakazania ewakuacji z miasta.

Służby i mieszkańcy miasta rozpoczęli budowę barier z ziemi i skał, aby uniemożliwić lawie dotarcie do Grindavik. Zapora została jednak przerwana przez żywioł i strumienie wrzącej lawy dotarły do obrzeży miasta, powodując pożary domów.

Prezydent Islandii  Guðni Jóhannesson napisał w mediach społecznościowych, że mieszkańcy miasta zostali bezpiecznie ewakuowani i nie grozi im niebezpieczeństwo, ale istnieje realna groźba zniszczenia infrastruktury.

Islandzka agencja ochrony ludności oświadczyła w niedzielę, że podniosła poziom alarmowy do „wyjątkowego”, najwyższego w trzystopniowej skali.

Jest to piąta erupcja na półwyspie Reykjanes od 2021 r. Po tygodniach trzęsień ziemi 18 grudnia w pobliżu Grindavíku doszło do potężnej erupcji wulkanu. W ramach środków ostrożności ewakuowano już 3800 mieszkańców miasta. W ostatnich tygodniach wróciło ponad 100 mieszkańców, ale w sobotę zostali ponownie ewakuowani.

Położenie Islandii pomiędzy płytami tektonicznymi euroazjatycką i północnoamerykańską, które poruszają się w przeciwnych kierunkach, sprawia, że jest to gorący punkt sejsmiczny i wulkaniczny.

W 2010 r. chmury pyłu powstałe w wyniku erupcji wulkanu Eyjafjallajökull na południu Islandii rozprzestrzeniły się nad dużą częścią Europy, uziemiając 100 000 samolotów i zmuszając setki Islandczyków do ewakuacji swoich domów.

Klęski żywiołowe
Stan wyjątkowy w Rosji. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klęski żywiołowe
Ponad 4 tys. osób bez dachu nad głową. Klęska żywiołowa na południu Rosji
Klęski żywiołowe
Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku. Nie ma informacji o zniszczeniach
Klęski żywiołowe
Tajwan nadal szuka zaginionych w czasie trzęsienia ziemi. 400 osób utknęło w hotelu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klęski żywiołowe
Po trzęsieniu ziemi na Tajwanie: Ponad tysiąc rannych. Dziesiątki zaginionych