Burze i gradobicia w święta Bożego Narodzenia w Australii. Osiem osób nie żyje

Osiem osób zginęło a jedną uznaje się za zaginioną po potężnych burzach, którym towarzyszyły gradobicia, przechodzących nad wschodnią Australią w święta Bożego Narodzenia - poinformowały w środę australijskie władze.

Publikacja: 27.12.2023 05:38

Gwałtowne porywy wiatru łamały drzewa we wschodnich stanach Australii

Gwałtowne porywy wiatru łamały drzewa we wschodnich stanach Australii

Foto: AFP

Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych we wschodniej Australii są pozbawione prądu po przejściu żywiołu.

Gwałtowne burze przeszły w święta Bożego Narodzenia nad trzema stanami Australii

Do załamania pogody doszło w stanach Wiktoria, Nowa Południowa Walia i Queensland w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Burzom towarzyszyły gradobicia i ulewne opady oraz gwałtowne porywy wiatru, które zrywały dachy domów i łamały drzewa.

Trzy osoby zginęły na jachcie, który przewrócił się do góry dnem na wodach Zatoki Moreton — poinformowała policja stanu Queensland. Na pokładzie jachtu znajdowało się łącznie 11 osób.

W stanie Queensland zginęły też 9-letnia dziewczynka i kobieta, porwane przez wezbrane wody kanałów burzowych. Dwie kolejne osoby zginęły przygniecione przewróconymi przez wiatr drzewami.

Władze Australii ostrzegają, że w związku z gwałtownymi opadami deszczu z brzegów wystąpić mogą rzeki i potoki, zalewając pola kempingowe, które cieszą się dużą popularnością w Australii w okresie świąt Bożego Narodzenia (w Australii przypadają one w środku lata).

Czytaj więcej

Australia przyjmie uchodźców klimatycznych z państwa, które może zniknąć

Na jednym z pól kempingowych w stanie Wiktorii, zalanym przez wodę, policja znaleziono zwłoki kobiety — informuje policja.

Stanowa spółka energetyczna Energex z Queensland podaje, że ponad 90 tys. gospodarstw domowych na terenie stanu jest pozbawionych dostaw prądu po burzach, jakie przeszły nad Australią. Uszkodzone miały zostać setki linii wysokiego napięcia, a przywrócenie dostaw prądu do wszystkich odbiorców może trwać wiele dni.

Australijskie Biuro Meteorologiczne zapowiada dalsze opady deszczu w środę, choć wraz z upływem czasu pogoda ma się uspokajać.

Gwałtowne burze nawiedziły Australię po tym jak w kraj ten uderzył w grudniu cyklon tropikalny Jasper, wywołując powodzie i duże zniszczenia w stanie Queensland.

Australia doświadcza zjawiska pogodowego El Niño: Na wschodzie ulewy, na zachodzie pożary

Podczas gdy wschodnia Australia walczy ze skutkami gwałtownych opadów, zachód kraju pustoszą pożary. W walce z ogniem zginął strażak-ochotnik — podają australijskie media.

Australia doświadcza obecnie skutków zjawiska pogodowego znanego jako El Niño związanego z utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Zjawisko to przynosi ze sobą ekstremalne zjawiska pogodowe — takiej jak tropikalne cyklony z jednej strony, a z drugiej przedłużające się okresy suszy.

Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych we wschodniej Australii są pozbawione prądu po przejściu żywiołu.

Gwałtowne burze przeszły w święta Bożego Narodzenia nad trzema stanami Australii

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
W Tajwanie w nocy zatrzęsła się ziemia. Już ponad 1 000 wstrząsów wtórnych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Klęski żywiołowe
Dubaj walczy ze skutkami powodzi. Lotnisko wraca do normalnej obsługi pasażerów
Klęski żywiołowe
Dubaj usuwa straty po ulewnych deszczach. Czy winę ponosi zasiewanie chmur?
Klęski żywiołowe
Stan wyjątkowy w Rosji. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji
Klęski żywiołowe
Ponad 4 tys. osób bez dachu nad głową. Klęska żywiołowa na południu Rosji