Erupcja wulkanu, która rozpoczęła się 19 września, zmusiła do opuszczenia domów 6 tysięcy mieszkańców wyspy. Ok. 500 budynków na wyspie zostało zniszczonych przez spływającą po stokach wulkanu lawę. 

W poniedziałek lokalna telewizja pokazała zdjęcia wulkanu Cumbre Vieja, nad kraterem którego nie widać popiołów wyrzucanych przez wulkan od kilkunastu dni.

"Wulkan na La Palmie wszedł w fazę zmniejszonej aktywności" - informuje na Twtterze madrycki Instytut Nauki o Ziemi (IGEO). "Zobaczymy jak to się zmieni w nadchodzących godzinach" - głosi wpis.

Czytaj więcej

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma
La Palma: Erupcja wulkanu będzie trwać trzy miesiące?

Tymczasem władze La Palmy rekomendują części mieszkańców, by nie opuszczali domów dzięki czemu unikną ryzyka ekspozycji na toksyczne gazy, które mogą zostać uwolnione w wyniku kontaktu rozgrzanej do temperatury 1 000 stopni Celsjusza lawy z wodami Oceanu Atlantyckiego, których temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza.

500

Tyle budynków na La Palmie zostało zniszczonych w wyniku wybuchu wulkanu

Naukowcy ostrzegają, że różnica temperatur może doprowadzić do gwałtownego parowania wody - a para będzie zawierać cząsteczki kwasu chlorowodorowego i małe cząsteczki wulkanicznego szkła, które mogą podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe.

W poniedziałek strumień lawy znajdował się ok. 800 metrów od wód Oceanu Atlantyckiego.