Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2011 (IPTPB2/436-17/11-4/KR).
Spółka podjęła decyzję o przekazaniu zysku za rok finansowy na kapitał zapasowy. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego postanowiono udostępnić środki finansowe wspólnikom na podstawie umowy pożyczki. Odsetki ustalone byłyby na poziomie rynkowym (spółka wskazała, że będą one wynosić 10 – 12 proc.).
Spółka chciała się upewnić, że opisane umowy pożyczki nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazała, że zwolnienie z PCC będzie przysługiwać na podstawie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Przepis ten zwalnia z opodatkowania pewne typy czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedna ze stron jest opodatkowana VAT (bądź pod pewnymi warunkami zwolniona) z tytułu danej transakcji. Uzupełniając swój wniosek, spółka potwierdziła, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła jednak, że mając na uwadze prawidłowość zastosowania omawianego zwolnienia istotne jest, aby z tytułu tej konkretnej umowy pożyczki jedna ze stron była opodatkowana VAT (bądź zwolniona). Fakt bycia podatnikiem VAT sam w sobie nie przesądza bowiem o możliwości zastosowania tego zwolnienia.