Bonus zmniejsza obrót, więc trzeba wystawić korektę

Premie pieniężne udzielane kontrahentom z tytułu osiągnięcia określonego pułapu obrotów są w istocie rabatem obniżającym cenę pierwotnych transakcji

Publikacja: 04.11.2011 07:17

Bonus zmniejsza obrót, więc trzeba wystawić korektę

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer Tom Tomasz Wawer

Red

W konsekwencji podatnik wypłacający premię powinien wystawić faktury korygujące.

Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 5 października 2011 (ILPP2/443-1037/11-3/MN).

Zgodnie z zawartym porozumieniem podatnik wypłaca kontrahentowi premię pieniężną w wysokości 4 proc. wartości sprzedaży netto na jego rzecz. Odbiorca towarów nie jest zobowiązany do wykonywania dodatkowych czynności na rzecz podatnika w związku z otrzymaniem bonusu. Premia jest rozliczana co kwartał na podstawie noty uznaniowej wystawianej przez podatnika.

W jego ocenie premia pieniężna przyznawana w takich okolicznościach nie jest rabatem skutkującym zmniejszeniem obrotu podlegającego VAT i koniecznością wystawienia faktur korygujących, ponieważ nie jest ona przyporządkowana do konkretnej dostawy towarów. W konsekwencji premia ta nie obniża ceny zastosowanej w pierwotnej transakcji, a jest jedynie dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym w związku ze współpracą handlową.

Izba nie zgodziła się z tą interpretacją. Uznała, że premia pieniężna powinna być traktowana jako rabat.

Zdaniem organu premię można przyporządkować do konkretnej dostawy, ponieważ jest  wypłacana od zsumowanej wartości wynikającej z poszczególnych transakcji z kontrahentem. Jej przyznanie prowadzi zatem w istocie do obniżenia ceny zastosowanej pierwotnie w transakcjach między stronami. A więc w związku z wypłatą premii pieniężnej podatnik powinien wystawić faktury korygujące.

Komentuje Kamil Januszek, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Skutki wypłaty premii pieniężnych na gruncie VAT są od lat przedmiotem sporów podatników z organami podatkowymi. Wiele orzeczeń sądów administracyjnych przełamało praktykę fiskusa, zgodnie z którą wypłata premii pieniężnej jest świadczeniem usług. Pojawiła się jednak kolejna wątpliwość: czy premię pieniężną należy traktować jako rabat i wystawiać faktury korygujące.

Tak ostatnio twierdzą organy podatkowe. Wynika to z tego, że premia pieniężna prowadzi do podobnego skutku ekonomicznego jak rabat – odbiorca towaru w ostatecznym rozrachunku płaci mniej. Taki wniosek, choć w wielu sytuacjach trafny, nie musi jednak automatycznie oznaczać, że premię pieniężną można utożsamiać z rabatem. Są to bowiem odrębne instytucje.

Rabat jest obniżką ceny zastosowanej w transakcji, a premia pieniężna to dodatkowe świadczenie wypłacane kontrahentowi. Istota rabatu jest więc odmienna od charakteru premii pieniężnej.

Skoro zatem podatnik decyduje o przyznaniu kontrahentowi bonifikaty w formie premii pieniężnej, to organy podatkowe nie powinny ingerować w przyjętą przez niego strategię i – wbrew jego woli – kwalifikować premii, kalkulowanej od pewnego pułapu obrotów, jako rabatu, skutkującego zmniejszeniem podstawy opodatkowania. Każdą sytuację należy rozpatrywać odrębnie, ze szczególnym uwzględnieniem postanowień umownych między stronami.

Te wnioski potwierdza orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. wyroki z 24 marca 2011, I FSK 432/10,  oraz z 7 kwietnia 2011, I FSK 630/10). Sąd podkreślił, że udzielenia rabatu nie można utożsamiać z przyznaniem premii pieniężnej tylko z uwagi na podobny efekt ekonomiczny tych zdarzeń – wybór formy gratyfikacji dla kontrahentów jest autonomiczną decyzją podatnika, na którą nie mają wpływu organy podatkowe.

Pomimo jednoznacznych rozstrzygnięć NSA najnowsze interpretacje pokazują, że podatnicy wciąż nie mogą mieć pewności co do stanowiska organów podatkowych w sprawie dokumentowania premii pieniężnych. Jest to niekorzystne zarówno dla podatników, jak i dla organów państwa, ponieważ skutkuje wręcz lawinowym składaniem wniosków o interpretacje indywidualne.

W efekcie zarówno izby skarbowe, jak i sądy administracyjne są zaangażowane w rozstrzyganie kwestii, które zostały już dostatecznie wyjaśnione i nie powinny budzić wątpliwości. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wydanie przez ministra finansów pisma lub  interpretacji ogólnej, wyjaśniających zasady dokumentowania premii pieniężnych z uwzględnieniem orzecznictwa NSA.

Zobacz serwisy:

VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Premie i bonusy

VAT » Podstawa opodatkowania i podatek należny » Rabaty i upusty

W konsekwencji podatnik wypłacający premię powinien wystawić faktury korygujące.

Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 5 października 2011 (ILPP2/443-1037/11-3/MN).

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem