Kiedy zadać fiskusowi jeszcze raz to samo pytanie

Przepisy nie zabraniają podatnikowi, który otrzymał niekorzystną dla siebie interpretację, ponownej prośby o odpowiedź w tej kwestii

Aktualizacja: 05.11.2010 04:00 Publikacja: 05.11.2010 00:40

Kiedy zadać fiskusowi jeszcze raz to samo pytanie

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy zmieniła się linia orzecznicza w danej kategorii spraw, a podatnikom stwarza to większe szanse, że tym razem odpowiedź będzie pozytywna.

Kwestię interpretacji podatkowych regulują art. 14a – 14p [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BBBDB8F898095842A57F408BDD32183D?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], które [b]nie zabraniają, by z wnioskiem o jej wydanie występować ponownie, nawet gdy będzie dotyczył tego samego stanu faktycznego[/b]. Przepisy te nie zawierają żadnych ograniczeń ani co do liczby wniosków, ani co do ich treści.

Zainteresowani muszą jednak spełnić warunki wynikające z art. 14 b § 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BBBDB8F898095842A57F408BDD32183D?id=176376]ordynacji[/link]. Przepis ten stanowi, że nie wydaje się interpretacji w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, albo gdy sprawa została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego czy organu kontroli skarbowej.

[srodtytul]Wiele wątpliwości [/srodtytul]

Dla kogo może być korzystny powrót do sprawy, którą organy rozpatrzyły wcześniej negatywnie? Przykładem są firmy świadczące tzw. usługi złożone składające się z kilku elementów opodatkowanych według różnych stawek VAT. Fiskus coraz częściej zgadza się na objęcie ich jedną niższą stawką, np. 7-proc. 

„Mam firmę budowlaną i dwa lata temu zamierzałem zająć się dodatkowo montażem okien. Chciałem połączyć usługę polegającą na montażu, która jest objęta 7-proc. VAT, z dostawą samego towaru podlegającego 22-proc. VAT. Zrezygnowałem z tego zamiaru, bo otrzymałem interpretację, która okazała się niekorzystna. Dowiedziałem się, że muszę rozliczać się według różnych stawek. Czy to znaczy, że jeśli teraz poszerzę swoją ofertę o montaż okien, to będę musiał się w ten sposób rozliczać?” – pisze czytelnik.

[srodtytul]Zmiana stanowiska[/srodtytul]

Obecnie większość interpretacji dotyczących takich usług jest korzystna dla podatników. Przykładem może być pismo Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-1333/09-2/AP), zgodnie z którym przedsiębiorstwa montujące okna i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego mogą do całości usługi stosować 7-proc. VAT. Jeśli więc czytelnik ponownie wystąpi o interpretację, tym razem ma większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie. 

Inna sytuacja, w której warto jeszcze raz zapytać o stanowisko fiskusa, dotyczy dostawy sprzętu medycznego do szpitali. Przykładem jest interpretacja dyrektora IS w Warszawie (nr IPPP3/443-550/09-4/MPe). Zgodził się, że aparaty diagnostyczne (objęte stawką 7 proc.), które są sprzedawane wraz oprogramowaniem komputerowym i niezbędnym sprzętem w postaci komputera i drukarki (22 proc.), stanowią integralny zestaw diagnostyczny opodatkowany w całości 7-proc. VAT. 

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że od 2011 r. stawki VAT mają zostać podwyższone o 1 punkt procentowy. A to oznacza, że wydane dotychczas interpretacje dotyczące wysokości stawki mogą już nie chronić podatnika. Bezpieczniej będzie zapytać o to ponownie.

[srodtytul]Odwołanie do sądu[/srodtytul]

Niejednokrotnie zdarza się też, że podatnik otrzymuje niekorzystną dla siebie odpowiedź, której nie zamierza kwestionować, ale później zmienia zdanie. Niestety jest już za późno na odwołanie się do sądu.

Taką sytuację opisał nam inny czytelnik, który kilka lat temu odziedziczył kilkuhektarową działkę. Trudno mu było znaleźć nabywcę całości, dlatego też zamierzał najpierw podzielić ją na mniejsze części, a dopiero potem znaleźć kupca. Jednakże w wydanej w tej sprawie interpretacji fiskus uznał, że zbycie działek po podziale będzie podlegało VAT. 

„Teraz przyznaję, że rezygnacja z odwołania nie była dobrą decyzją. Czy mógłbym złożyć taki sam wniosek o wydanie interpretacji? Czy jeśli ponownie Izba Skarbowa uzna, że muszę płacić VAT, będę mógł dochodzić swoich praw przed sądem?” – pyta czytelnik. 

Ordynacja podatkowa nie zabrania takiego postępowania. [b]Jeśli odpowiedź fiskusa znów będzie niekorzystna, podatnikowi przysługuje prawo do wniesienia skargi.[/b] Najpierw musi w ciągu 14 dni wezwać na piśmie izbę, która wydała interpretację, do usunięcia naruszenia prawa. Skargę zaś wnosi się do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ milczy – w terminie 60 dni od wniesienia tego wezwania.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki,

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][b]Opinia:[/b]

[b]Jarosław Ziobrowski, prawnik w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/b]

Z pytaniem o ten sam stan faktyczny można wystąpić nie tylko wówczas, gdy podatnik ma negatywną dla siebie interpretację i nie wniósł skargi do WSA. Jest to także możliwe, gdy podatnik się odwołał, a sąd podzielił stanowisko organu podatkowego. Warto więc śledzić, czy w ostatnim czasie, już po wydaniu danej interpretacji, nie zmieniło się stanowisko fiskusa bądź linia orzecznicza sądów administracyjnych w podobnej kwestii. Każdy podatnik, który ma wątpliwości, jak zastosować przepisy, może zwrócić się o interpretację. Będzie to dla niego rodzaj instrukcji, co robić w danej sytuacji, by osiągnąć zamierzone skutki podatkowe.[/ramka]

Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy zmieniła się linia orzecznicza w danej kategorii spraw, a podatnikom stwarza to większe szanse, że tym razem odpowiedź będzie pozytywna.

Kwestię interpretacji podatkowych regulują art. 14a – 14p [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BBBDB8F898095842A57F408BDD32183D?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], które [b]nie zabraniają, by z wnioskiem o jej wydanie występować ponownie, nawet gdy będzie dotyczył tego samego stanu faktycznego[/b]. Przepisy te nie zawierają żadnych ograniczeń ani co do liczby wniosków, ani co do ich treści.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem