Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB5/423-580/11-2/JC).
Spółka, podatniczka CIT, przystąpiła do funkcjonującego w grupie kapitałowej scentralizowanego systemu zarządzania płynnością finansową, tzw. cash poolingu. Jego ideą jest zapewnienie dostępnego od ręki finansowania pochodzącego od tych uczestników systemu, którzy mają nadwyżki finansowe, bez konieczności ubiegania się o kredyt w banku. Dzięki temu jedni uczestnicy zdobywają dostęp do taniego kredytowania, a drudzy efektywnie wykorzystują nadwyżki.Zarządzaniem systemem, w tym transferem środków oraz naliczaniem i wypłacaniem odsetek, zajmuje się wytypowany do tego członek grupy cash pool lider, który pobiera opłaty za wykonywane przez siebie czynności.
Transfery w cash poolingu nie są obciążone daniną od czynności cywilnoprawnych
Spółka zapytała o obowiązki dokumentacyjne dotyczące cen transferowych, związane z umową cash poolingu. Pytanie skupiało się na tym , czego dotyczy termin transakcja użyty w art. 9a ustawy o CIT (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 74, poz. 397) i do czego należy odnosić kwoty progowe wyrażone w euro decydujące o tym, czy występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji.
Zgodnie z art. 9a podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, jeżeli ich łączna wartość przekracza w roku podatkowym określone w ustawie progi. Spółka uznała, że wartością, do której będą odnosiły się ustawowe progi, będzie kwota wynagrodzenia cash pool lidera za usługę świadczoną przez niego na rzecz spółki, polegającą na zarządzaniu systemem cash poolingu.