Panuje przekonanie, że odpowiedzialność karna nie odstrasza piratów, bo kary są orzekane w zawieszeniu. Powoli się to jednak zmienia. – Sądy coraz częściej nakładają na piratów dotkliwe sankcje – mówi Zbigniew Taraś, dyrektor działu ds. walki z piractwem platformy Canal+ Cyfrowy.
Potem wyroki karne przydają się w staraniach o odszkodowania w postępowaniach cywilnych.
Pozwala na to art. 11 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Chodzi głównie o ustalenia faktyczne, które mogą mieć znaczenie cywilnoprawne. Roszczenia cywilne można zgłaszać już na etapie postępowania karnego. Sąd w Bełchatowie oprócz kary roku więzienia w zawieszeniu orzekł też 55,7 tys. zł odszkodowania od osoby, która rozpowszechniała przez Internet klucz dekodujący do Cyfry+.
Odpowiedzialność cywilna może być dolegliwsza od karnej. – Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może od sprawcy żądać naprawienia wyrządzonej szkody – podkreśla radca prawny Michał Błeszyński. Odszkodowania można dochodzić na zasadach ogólnych, ale też w inny sposób. Dopuszcza się żądanie zapłaty dwukrotności wynagrodzenia, które byłoby należne w chwili jego dochodzenia, gdyby autor udzielił zgody na korzystanie z utworu. – Gdy naruszenie jest zawinione, to można żądać trzykrotności wynagrodzenia – mówi Błeszyński. Tak wynika z art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Co istotne, odszkodowanie liczy się od wartości legalnego produktu, a nie podróbki.
Bezkarność piratów zmniejsza też coraz lepsza współpraca firm z policją. Cyfra+ wraz z serwisem aukcyjnym Allegro namierza podejrzane transakcje internetowe i powiadamia funkcjonariuszy. Od ponad pięciu miesięcy obowiązuje też nowy art. 305 prawa własności przemysłowej (DzU z 2003 r.nr 119, poz. 1117 ze zm.). Przewiduje on, że za handel podróbkami grozi np. kara grzywny, a nawet dwóch lat więzienia.